Nedjeljni komentar Evanđelja

26. NEDJELJA KROZ GODINU
„Tko nije protiv nas za nas je. Ako te ruka sablažnjava, odsijeci je.“

vlč. Boris Jorgić

student na postdiplomskom studiju iz kanonskog prava u Rimu

EvanđeljeMk 9, 38-43.45.47-48

U ono vrijeme:

Ivan reče Isusu:

»Učitelju, vidjesmo jednoga kako u tvoje ime izgoni zloduhe. Mi smo mu branili jer ne ide s nama.« A Isus reče: »Ne branite mu! Jer nitko ne može učiniti nešto silno u moje ime pa me ubrzo zatim pogrditi. Tko nije protiv nas, za nas je.«

»Uistinu, tko vas napoji čašom vode u ime toga što ste Kristovi, zaista, kažem vam, neće mu propasti plaća.«

»Onomu naprotiv tko bi sablaznio jednoga od ovih najmanjih što vjeruju, daleko bi bolje bilo da s mlinskim kamenom o vratu bude bačen u more.«

»Pa ako te ruka sablažnjava, odsijeci je. Bolje ti je sakatu ući u život nego s obje ruke otići u pakao, u oganj neugasivi. I ako te noga sablažnjava, odsijeci je. Bolje ti je hromu ući u život nego s obje noge biti bačen u pakao. I ako te oko sablažnjava, iskopaj ga. Bolje ti je jednooku ući u kraljevstvo Božje nego s oba oka biti bačen u pakao, gdje crv njihov ne gine niti se oganj gasi.«

O kojemu skandalu ste čuli u zadnja dva mjeseca? Kako je to utjecalo na Vas? Je li Vas sablaznilo? Skandali, kao i tračevi, stvaraju vijesti, naslovnice i pune dnevnike. Političari i zabavljači razne vrste izazivaju u javnosti brigu o njihovom načinu odijevanja, njihovom životnom stilu, njihovim tajnama. Skandali ne samo što oblikuju javno mišljenje, nego mogu i povećati profit za određenu medijsku tvrtku. Kada se radi o Crkvi, skandali uzrokuju probleme. Ne samo da zajednica gubi vjeru, nego gubi i mogućnost obraćenja. Crkveni skandali daju onima koji joj se protive razlog za progon. Ali, što ako se dogodi skandal koji je unutar Crkve izazvan dobrotom nekog ne-kršćanina?

Današnje Evanđelje govori o oba načina skandala, tj. sablazni: onoga uzrokovanog dobrom i onoga uzrokovanog zlom. Učenici su bili sablažnjeni nekim strancem, nekim tko nije pripadao njihovoj grupi, a koji je liječio u Isusovo ime. Isus je imao širok pogled o tomu tko je za njega. Naše opredjeljenje za njega nije u satima molitve ili studiranja naše vjere, nego u načinu kako živimo naš život.

Zajednica koja njeguje male detalje ljubavi, čiji se članovi brinu jedni za druge i koja stvara otvoreno i evangelizatorsko okruženje, jest mjesto gdje uskrsli Gospodin je prisutan, posvećujući u skladu s Očevim planom.“ (Papa Franjo, Radujte se i kličite – Gaudete et exsultate, 145)

Mali detalji ljubavi, kao davanje čaše hladne vode, odražavaju našu vjeru. Ta vjera se gaji u molitvi i sakramentu. Naša molitva i sakramentalni život se odražavaju u našem običnom životu, načinu ponašanja, brizi za siromašne i druge odbačene, u potrazi za pravdom i mirom.

A što je sa skandalima tj. sablaznima prema „najmanjima što vjeruju“? Isus koristi ekstremne primjere kako bi slikovito prikazao izbor između Kraljevstva i odbačenosti tj. pakla. Za Židove Isusovog vremena, ruka i noga su predstavljale područja ljudske aktivnosti. Bolje je ne biti uključen u određene aktivnosti (imati ruke i noge „odsječene“) nego li sablazniti i biti osuđen. Oči predstavljaju prozore pameti, srca i duše. Njihovo korištenje mogu osnažiti ili oslabiti vjeru učenika. Bolje je ne vidjeti, tj. ne znati određene stvari (imati oko „iskopano“) nego li sablazniti sebe i biti osuđen.

Nasljedovati Dobru Vijest (Evanđelje) danas nije ništa lakše nego je bilo jučer. I sutra će biti isto. Skandali i sablazni doći će, proći će. Ali to i dalje ne mijenja istinu Isusa Krista i njegove Dobre Vijesti. Samo možda istinu o pojedinom članu njegova tijela, tj. Crkve.

Povezani članci

Back to top button