U TJEDNIKU BISKUPIJE LEGNICA OBJAVLJENA JE VIJEST O CRKVI U BANJOLUČKOJ BISKUPIJI
U tjedniku biskupije Legnica u Poljskoj „Nedjelja“, od 21.07.2019 objavljena je ova vijest, koja se tiče i crkve u Banjolučkoj biskupiji, odn. u BiH.
Donosimo prijevod te vijest:
5 srpnja ljeta Gospodnjeg u Legnici je došlo do posljednjeg okupljanja Povijesne Komisije formirane prije 2 godine od strane Legnickog Biskupa kako bi se ostvarila potrebna djelovanja u postupku vlč. Antona Dujlovića
LEGNICKA BISKUPIJA POMAŽE U BEATIFIKACIJI
Slike sluge Božijega vlč. Antona Dujlovića od danas ulaze u domove stanovnika Boleslavca i okoline
O vlč. Antonu pisali smo na našim stranicama nekoliko puta. Sjetimo se, da je bio hrvatski svećenik, a potom i svećenik u poljskoj parafiji u Gumjeri, na terenu današnje Bosne i Hercegovine. 11 srpnja 1943 god. je ubijen od strane srpskih nacionalista. Njegov rad i pastirsku brigu o dušama kao i sjećanje o njegovoj smrti donijeli su sa sobom Poljaci, koji su nakon II svjetskog rata došli iz bivše Jugoslavije i naselili se u boleslavskom okrugu. Borbu za beatifikaciju ovog mučenika za vjeru počeli su upravo nekadašnji stanovnici Gumjere kao i njihova djeca, današnji stanovnici Oćica i drugih naselja u blizini. Na taj način hoće iskazati čast svome pastiru, koji je za njih dao svoj mladi život. Te aktivnosti su započete ranije i u srpnju 2015 god. te je ranije pozvana komisija Biskupije završila posao po pitanju beatifikacije vlč. Antona Dujlovića. Njen zadatak je bilo pripremanje dokumentacije i ispitivanje svjedoka o životu i mučeništvu hrvatskog svećenika. Članovi trenutne komisije, koju čine: vlč. prof. dr hab. Zđislav Lec – predsjednik, dr Adam Šimanovski – povijesničar, vlč. Stefan Dombaj – tumač i inž. Franćišek Kvašnjak – sekretar; obavili su radnje prikupljanja i rada na svim potrebnim dokumentima, koji pod nazivom „Relacija povijesne Komisije u kauzi Sluge Božijeg vlč. Antona Dujlovića“, uručili su 5 srpnja biskupu legnickom Zbignjevu Kijernjikovskom. Dokumenti su između ostalog proizvod pretraživanja u arhivima: Kurije Biskupije u Banjaluci; Sjemeništa u Travniku; Nadbiskupije Vrhbosanske u Sarajevu; Bogoslovnog sjemeništa u Sarajevu; župe Uznesenja BDM u Ivanjskoj; župe sv. Antuna Padovanskog u Prnjavoru; Nadbiskupije u Zagrebu; Republike Srpske u Banjaluci i Legnicke Biskupske Kurije. Za vrijeme istrage u arhivima sakupljeno je za potrebe komisije 159 različitih dokumenata; u tome arhivska građa, publikacije, književni radovi. Uz to, u korist kauze, kom se bavila, Komisija se pobrinula za prijevod sa hrvatskog na poljski jezik dokumentacije koja je brojala nekoliko stotina stranica.
Sakupljeni dokumenti također su prevedeni na talijanski jezik, kako bi bili upućeni nadležnim tijelima u Vatikanu, odgovornim za procese beatifikacije i kanonizacije.
U vrijeme sastanka organizirana je konferencija o rezultatima rada Komisije između ostalog o kreiranju internet stranice (www.dujlovic.pl) kao i izdavanju prevoda knjige „Vjeran do smrti“ posvećene vlč. Dujloviću.
Prikupljeni dokumenti će biti predati biskupiji u Banjaluci, koja je podnijela napore za beatifikaciju vezano za vlč. Dujlovića i još tri svećenika.
Tješimo se tim, što u tim naporima mogu pomoći stanovnici naše biskupije, koji su sačuvali i prenijeli narednim generacijama sjećanje o neobičnom svećeniku.
Vlč. Pijotr Novošelski
Članovi Povijesne komisije uručili su dokumente u ruke legničkog biksupa.