LITURGIJSKO SLAVLJE DUHOVSKOG BDJENJA U ČAST MARIJE, MAJKE SVIH NARODA
U subotu navečer, 30. svibnja 2020., u župnoj crkvi Marija Zvijezda u Banjoj Luci upriličeno je liturgijsko slavlje Duhovskog bdjenja i ujedno molitveno zborovanje u čast Marije, Majke svih naroda, čija je slika u toj crkvi postavljena početkom 2014. godine.
Zbog važećih propisa u entitetu RS-a s obzirom na aktualnu zarazu koronavirusa, vodilo se računa da broj nazočnih ne prijeđe propisanih 50 nazočnih. Osim vjernika laika iz domaće i susjednih banjolučkih župa u slavlju su sudjelovale redovnice, njih jedanaest, i petorica svećenika. Liturgijsko slavlje je predvodio domaći biskup Franjo Komarica.
Slavlje je započelo u isto vrijeme kada je papa Franjo, zajedno s vjernicima diljem svijeta, započeo molitvu Krunice protiv korona-pandemije. Na to je podsjetio biskup Franjo u svojoj prigodnoj uvodnoj riječi, te pozvao nazočne da se pridruže papi i brojnim drugim moliteljima.
Pred svečano, cvijećem urešenom slikom Majke svih naroda, biskup je započeo molitvu Gospine krunice, a nastavila redom petorica svećenika koncelebranata: mons. Ivica Božinović, župnik u banjolučkoj župi Presnače, o. Zvonko Topić, župnik župe Marija Zvijezda, fra Domagoj Šimić, župnik (i gvardijan) Petrićevca i vlč. Marko Stojčić, župnik župe Šimići, upravitelj župe Mahovljani i ravnatelj KŠC-a u Banjoj Luci.
Uslijedilo je moljenje papinih molitava Gospi protiv pandemije te Majci svih naroda.
Nastavljeno je sa slavljem svete mise. I molitve pred Gospinom slikom i euharistijsko slavlje bili su protkani pjevanjem, koje je animirala s. Damjana Kovačević, katedralna orguljašica.
Biskup Franjo je u prigodnoj propovijedi najprije istakao Isusa Krista, kao „najznačajniju i najsudbonosniju osobu cijele ljudske povijesti. A onda se zadržao na prikazivanju njegove ljudske, zemaljske majke, kao druge iza Krista, najznačajnije i najsudbonosnije osobe u povijesti ljudskog roda, koju je utjelovljeni Sin Božji želio podijeliti s nama ljudima, kao i svoga nebeskog Oca.
Prikazao je zatim glavne naglaske i vidova štovanja Isusove majke „od najranijih vremena“ pa tijekom svih daljnjih stoljeća povijesti Crkve. Posebno se zadržao na aktualnom, obvezujućem koncilskom nauku, te naučavanju pokoncilskih papa, osobito sv. Pavla VI. i sv. Ivana Pavla II.
U drugom dijelu prigodne propovijedi biskup je iznio najvažnije podatke glede početka štovanja ‘Gospe svih naroda’ odn. ‘Majke svih naroda’ na temelju privatne objave kroz 14 godina – od 1945. do 1959. – vidjelici Idi Peerdeman u nizozemskom gradu Amsterdamu. Domaći biskup, H. Bomers u dogovoru s Kongregacijom za vjeru dozvolio je 31. svibnja 1996. javno čašćenje Marije pod nazivom ‘Gospa svih naroda’, a njegov nasljednik J. Punt je 31. svibnja 2002. javno objavio da „ukazanja u Amsterdamu imaju nadnaravno porijeklo“.
Protumačio je zatim izričitu Gospinu želju da se napravi prikladna slika i molitve te se proširi što više među sve narode svijeta. Primijetio je kako „nije bez Božje promisli i bez Gospine intervencije“ slika ‘Majke svih naroda’ stigla u Banjolučku biskupiju i stavljena na javno štovanje baš u ovu crkvu posvećenu Uznesenju BDM. – S njom su se već upoznali brojni hodočasnici (i turisti) koji posjećuju donedavni trapistički samostan i velebnu crkvu. Potaknuo je sve na zahvalnost i vjernost Kristu i njegovoj presvetoj Majci Mariji, koja želi biti majka svih ljudi i svih naroda na cijeloj zemaljskoj kugli.
TABB
Banja Luka – Marija Zvijezda, 2. lipnja 2020.