DELEGACIJE CARITASA EUROPA, CARITASA AUSTRIJE I CARITASA BEČ POSJETILE CARITAS U BIH
Migrantska kriza na Balkanskoj ruti, posebno u Bosni i Hercegovini tijekom prisutne pandemije COVID-19, bili su u središtu zanimanja visokih delegacija Caritasa Europa, Caritasa Austrije i Caritasa nadbiskupije Beč!
Od srijede popodne, 3. ožujka do nedjelje popodne, 7. ožujka 2021. tročlana visoka delegacija Caritasa Europa predvođena predsjednikom dr. mons. Michael Landauom, tročlana delegacija Caritasa Austrije i Caritasa nadbiskupije Beč bile su u posjeti Caritasu Bosne i Hercegovine. U središtu zanimanja bila je migrantska kriza na tzv. Balkanskoj ruti posebno na prostoru u Bosni i Hercegovini s najvećim brojem migranata tijekom prisutne pandemija COVID-19: Regija Sarajevo i Regija Bihać uz druge prostore i gradove s većim i manjim brojem migranta u kampovima i izvan njih. Posebno zanimanje izazvala je situacija u migrantskom kampu Lipa krajem prošle godine, a o čemu su pisali i informirali javnost brojni mediji, uz reakcije domaćih i međunarodnih dužnosnika, kao i izjave karitativnih i humanitarnih čelnika i ustanova.
Predsjednik Caritasa BiH i predsjednik Biskupske konferencije BiH nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić i ravnatelj mons. Tomo Knežević s radošću su primili visoke delegacije Caritasa Europa, Caritasa Austrije i Caritasa nadbiskupije Beč u vremenu velikih karitativnih izazova za Caritas u BiH na svim razinama kao službene karitativne ustanove Katoličke Crkve na bosanskohercegovačkim prostorima.
Želja je bila dobiti što kvalitetniju sliku migrantske situacije kroz susrete s predstavnicima Crkve, s djelatnicima Caritasa BiH, s ravnateljima nad/biskupijskih Caritasa, s voditeljima nacionalnih Caritasa koji još uvijek djeluju u BiH (Caritas Italije, CRS /SAD/, Caritas Švicarske i Caritas Belgije), zatim domaćih institucija i međunarodnih predstavnika, posjetom nekim migrantskih kampovima i drugim mjestima u Regiji Sarajevo i Regiji Bihać, te obilazak Caritasovih projekta za migrante u kampovima i izvan kampova na spomenutom prostoru bilo samostalno bilo u suradnji s drugim karitativnim institucijama: praonice rublja, socijalni kutci i druge karitativne aktivnosti: podjela hrane, odjeće, obuće, higijenskih i drugih potrepština. Doprinos brizi o migrantima uz namicanje sredstava i koordinaciju Caritasa BiH na terenu provode nad/biskupijski Caritasi: Caritas Vrhbosanske nadbiskupije, Caritas biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan i Caritas biskupije Banja Luka. Caritas u BiH na svim razinama, vođeni odlukama nadležnih crkvenih i karitativnih tijela, od početka migrantske krize u svibnju 2018. god., daju svoj doprinos prema svojim materijalnim mogućnostima i uz potporu Caritasove obitelji, raznih organizacija i pojedinaca koji imaju povjerenje u Caritas.
Delegacije u Regiji Bihać
U četvrtak, 4. ožujka delegacije Caritasa Europa, Caritasa Austrije i Caritasa nadbiskupije Beč uz riječi dobrodošlice i uz pratnju ravnatelja Caritasa BiH mons. Tome Kneževića i djelatnika Caritasa BiH i Caritasa biskupije Banja Luka, prvo su posjetili neke od sadržaja u Regiji Bihać: migrantski kamp Lipa, Caritasovu praonicu rublja u Biri u Bihaću, zatim socijalni kutak na Sedri uz susret s ravnateljem JRS-a (Isusovačka služba za izbjeglice) za jugoistočnu Europu isusovcem o. Stanko Pericom kao i s osobama odgovornim za cjelokupnu skrb o migrantima državnih ustanova BiH, međunarodnih institucija i iz raznih humanitarno-karitativnim institucija.
Cjelokupna situacija vidljivo je utjecala na pristigle delegacije, a što su oni u svojim izjavama i kazali kako veliku odgovornost ima Europa i ne smije Bosnu i Hercegovinu ostaviti samu u rješavanju ovog važnog pitanja oko prisutnih migranata.
Delegacije u Regiji Sarajevo
U kasnim popodnevnim satima delegacije su krenule prema Sarajevu. Riječi dobrodošlice visokoj delegaciji u Sarajevu je izrekao predsjednik Caritasa BiH i predsjednik Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije kardinal Vinko Puljić u zgradi rezidencije gdje su odsjeli visoki gosti. Tijekom petka, 5. ožujka uz euharistijsko slavlje upriličen je susret predsjednika Caritasa Europa mons. Michaela Landaua s predsjednikom i ravnateljem Caritasa BiH kardinalom Vinkom Puljićem i mons. Tomom Kneževićem. Nakon toga sastanku su se pridružili i ostali članovi pristiglih delegacija: gđa Siliva Sinibaldi i gđa Leïla Bodeux i gosp. Klaus Schwertner, gđa Birgit Ertl-Koestler i gđa Andrea Zauner-Braun iz Caritasa Austrije i Caritasa nadbiskupije Beč. Upriličeno je i obraćanje medijima na kojemu je prisutnim medijskim kućama i novinarima predstavljena slika karitativnog života i rada Caritasa na razini opće Crkve, Europe, ali i na bosanskohercegovačkim i nad/biskupijskim prostorima vezano za migrantsku krizu. U svojim izjavama svi sudionici u svojim izjavama pozvali su sve odgovorne posebno u Europi na pomoć Bosni i Hercegovinu u rješavanju ovog važnog pitanja, jer i migranti zaslužuju našu pozornost, brigu i ljudsko dostojanstvo prema prisutni mogućnosti, a o čemu su pisali brojni mediji. Gostima su uručeni prigodni darovi 25. obljetnice Caritasa Bosne i Hercegovine.
Nakon toga slijedio je posjet Središnjici Caritasa BiH i susret s djelatnicima uz razgovor o konkretnim zajedničkim aktivnostima uz prikaz trenutne situacije i mogućnostima Caritasa BiH. Predsjednik mons. Landau potaknuo je sve djelatnike na odgovoran odnos prema poslanju Caritasa BiH i u poslu koji im je povjerila Katolička Crkva.
Od migrantskih kampova u Regiji Sarajevo, koji u više kampova i drugih službenih i neslužbenih smještaja zbrinjava više od polovine prisutnih migranata u Bosni i Hercegovini, delegacije su posjetile samo migrantski kamp Ušivak kod Sarajeva s Caritasovim aktivnostima uz dobrodošlicu predstavnika Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije: Caritasova praonica rublja i socijalni kutak.
Uz riječi dobrodošlice ravnatelja Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije dr. sc. vlč. Mirka Šimića i ručka, upriličen je susret s predstavnicima nacionalnih Caritasa koji još uvijek djeluju u Bosni i Hercegovini: Caritas Italije, Caritas SAD (CRS), Caritas Švicarske i Caritas Belgije. Uz zaprimljene informacije u pisanom obliku o doprinosu Caritasove mreže u brizi za migrante i o svim aktivnostima Caritasa u BiH, od početka svibnja 2018. god., rasprava se vodila o ugradnji nacionalnih Caritasa posebno iz Regije Europa u pomoći Caritasu u BiH u karitativnim aktivnostima vezano za migrante, ali i uz druge projekte.
Delegacije u Banjoj Luci
U subotu, nakon obavljenog testirana na korona virus zbog daljnjeg putovanja i kratkog obilaska zanimljivih sadržaja Sarajevo, delegacije su kratko obišle sarajevsku katedralu, središte Sarajeva, a nakon toga krenule su prema Banja Luci na susret s predsjednikom Caritasa biskupije Banja Luka mons. Franjom Komaricom, biskupom banjolučkim i ravnateljem mons. Miljenkom Aničićem, te ravnateljem Caritasa biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan don Željkom Majićem. Zbog nedostatka vremena delegacije Caritasa Europa i Caritasa Austrije nisu posjetile Caritas hercegovačkih biskupija posebno migrantski centar Salakovac kod Mostara.
Na svim susretima s predsjednicima i ravnateljima predsjednik Caritasa Europa i pristigle delegacije nisu krile zadovoljstvo zbog svega onoga što su vidjeli vezano za doprinos Caritasa u BiH na svim razinama kroz pomoć migrantima uz obećanje kako će sve učiniti da solidarnost Caritasove mreže bude još snažnija i konkretnija prema načelu ustrojstva Caritasa Internationalis i Caritasa Europa, a u konkretnom slučaju i Caritasa u Bosni i Hercegovini.
Delegacije na misi Tjedna solidarnosti
Svoj boravak u Bosni i Hercegovini predsjednik Caritasa Europa i delegacije završile su euharistijskim slavljem Akcije „Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini“ Hrvatskog Caritasa u samostanskoj i župnoj crkvi sv. Ante na Petrićevcu u Banja Luci i susretom s predsjednikom Hrvatskog Caritasa varaždinskim biskupom mons. Božom Radošem i ravnateljem mons. Fabijanom Svalinom. Ostali su pozitivno iznenađeni saznanjem postojanju jedne ovakve akcije unutar Caritasove mreže. Oboružani dojmovima i informacijama otišli su iz Bosne i Hercegovine uz obećanje kako će sve učiniti da informacije dođu do onih koji mogu pomoći u konkretnoj situaciji kako migrantima tako i domicilnom stanovništvu.
Caritas Bosne i Hercegovine, od 30. lipnja 1999. član je Caritasa Internationalis sa sjedištem u Vatikanu, kojeg čini 165 nacionalnih Caritasa iz 200 zemlja i Caritasa Europa sa sjedištem u Bruxellesu (Belgija), kojeg čini 46 nacionalnih Caritasa. Caritas Internationalis ima svoja predstavništva u Ujedinjenim narodima u New Yorku, Ženevi, Rimu i Parizu. U našoj zemlji Caritas čine: Caritas Bosne i Hercegovine i nad/biskupijski Caritasi: Caritas vrhbosanske nadbiskupije, Caritas biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan i Caritas biskupije Banja Luka.
Više informacija o Caritasu može se naći na www.caritas.ba. (caritas.ba)