Vijesti 2023. godina

BISKUP SEMREN NA GROBLJU SPALJENIH NA LUGU PREDVODIO MISU U SPOMEN NA ŽRTVE LUGA, KUKA I LETKE

U nedjelju, 25. lipnja, 2023. na groblju spaljenih na mjestu Lug pokraj Tomislavgrada u župi Duvno, uz koncelebraciju nekoliko svećenika i sudjelovanje vjernika, mons. Marko Semren, pomoćni biskup banjolučki, predvodio je Svetu misu tijekom koje se posebno molilo za žrtve Luga, Kuka i Letke, piše tomislavnews.com. Na groblju su pokopani posmrtni ostaci 83 mještana ovih sela, među kojima je bilo djece i staraca, koje su ubili i spalili pripadnici njemačke SS divizije “Princ Eugen”, 16. prosinca 1943.

U prigodnoj propovijedi biskup Semren podsjetio je da, nakon što su partizani 16. prosinca 1943. ubili dvojicu njemačkih vojnika, za odmazdu je nacistička vojska spalila 83 civila, a da je druge spasio duvanjski gvardijan fra Sebastijan Lesko, koji je objasnio zapovjedniku njemačkih vojnika da su pobili stanovnike dva hrvatska katolička sela koji nisu sudjelovali ni u čijem ubojstvu. Kazao je da liturgijska čitanja toga dana usmjeravaju na molitvu i život, „koji se prožimaju, stoga je nemoguće govoriti o molitvi a da se ne promatra naše iskustvo života“.

Biskup Marko je rekao da su sela Lug i Kuk „samo jedan primjer mučenja, progona i pogibije velikog mnoštva naših sunarodnjaka iz duvanjske kotline, primjer koji je postao simbolom svih drugih slučajeva stradavanja i patnje“. „Zato se ovdje svake godine u molitvama spominjemo i svih drugih znanih i neznanih stradalnika koji su bez procesa i suda umirali po logorima i grobištima. Crkva je u duhu molitve i pijeteta od samih početaka imala praksu sjećati se pokojnih, kako u crkvama tako i na mjestima gdje su poginuli ili bili pokopani. I ovogodišnje naše okupljanje u znaku je vjere, molitve i poštovanja prema žrtvama stradanja u ratovima i poraćima“, istaknuo je biskup Semren te istaknuo da je uskrsni Isus „svakom čovjeku otvorio put za susret s Bogom, kako bi čovjek uspostavio odnos s Bogom i tako našao samoga sebe“.

„Radost da smo Kristovi učenici pretvara se u svjedočenje Kristove poruke i Kristove ljubavi po čitavome svijetu. Kad smo puni Kristova duha, nitko i ništa nam neće moći nauditi“, kazao je biskup Marko. Podsjetivši da je Isus pokopan u tuđi grob za koji je znala njegova majka Marija, kazao je da je, ipak, toliko još onih koji ne znaju za grobove svojih najmilijih, koji „u očaju apsurdnih okolnosti ne mole da dobiju ništa drugo doli mrtva tijela svojih sinova i kćeri“. „Ne mogu se smiriti srca majki dok su tijela njihovih sinova u nepoznatoj zemlji. Svaki trenutak neznanja produžuje njihovu agoniju i produbljuje njihovu bol“, posvijestio je pomoćni biskup banjolučki.

Biskup Semren je potaknuo okupljene na molitvu za sve koji trebaju pronaći spokoj u molitvi i odanosti Blaženoj Djevici Mariji, kako bi pronašli hrabrost i oprostili onima koji su im ukrali dio života. „Herojsko polaganje vlastitog života, utemeljeno u ljubavi, izriče istinsko, puno i primjerno nasljedovanje Krista te je, stoga, dostojno divljenja zajednice vjernika – divljenja kakvo se gaji prema mučenicima ili onima koji su herojski živjeli kršćanske kreposti. Zajedništvo nas s našim dragim pokojnicima je u Bogu koji je ljubav“, rekao je biskup Marko dodavši da za Božju ljubav „nitko nije beskoristan ili beznačajan – svaki od nas je jedna misija u svijetu, jer je plod Božje ljubavi.

Osvrćući se na pročitani odlomak iz evanđelja, podsjetio da je prorok Jeremija – u dubokom očaju zbog Božje šutnje, samoće i napuštenosti – uspio pronaći izlaz u riječima: “Gospodin je na mojoj strani – On mi je oslonac”. „Riječi proroka Jeremije daju snagu novim životima u selima Luga i Kuka, u obiteljima koje su ostale i rodile djecu, a njihovo potomstvo djecu koja se i danas igraju u njima. Svjedoci smo vjere koja je učinila čudo dajući snagu životu koji se rodio iz zgarišta spaljenih tjelesa i kuća… Samo Jahve koji proniče pravednika može dati snagu za novi život i oprost strahota koje su podnesene“, posvijestio je biskup Semren koji je podsjetio da u Matejevom “misionarskom govoru” Isus predstavlja stanje apostola te hrabri svoje svjedoke riječima: „Tko god mene prizna pred ljudima, priznat ću i ja njega pred svojim Ocem nebeskim“.

Svoju propovijed završio je riječima: „Kao što vrapci ne propadaju bez Božjeg znanja, kako bi tek mogli biti zaboravljeni nevino stradali, Njegova ljubljena djeca! Ne bojte se! Čuvajte dušu! Čuvajte vjeru! Čuvajte srce da ne okameni u neopraštanju i želji za osvetom! Ili u zaboravu. A ako svijet i zaboravi ove nevine žrtve, Bog ih ne zaboravlja. Ovaj je život tek treptaj! 80 godina je prošlo, bliži smo vječnosti danas nego jučer. Bliži smo susretu s Bogom koji poručuje: ‘Ne bojte se!’ Zlo, unatoč bučnom trijumfu, nikada neće uspjeti držati korak s dobrom.. Amen!“

Na svetoj misi pjevao je Župni zbor iz Tomislavgrada.

Nakon mise biskup Semren zadržao se s vjernicima u kratkom razgovoru i druženju.

Prije početka svete mise članovi Udruge Lug-Poljica položili su vijenac, a potomci spaljenih mještana i drugi vjernici na groblje su unijeli 83 upaljene svijeće, a pročitana su imena svih žrtava.

Groblje se posljednjih nekoliko godina uređuje, ali nisu završeni još svi radovi na Spomen domu te je i toga dana lemuzina (milodar) namijenjena u tu svrhu.

Na dan stradanja mještana pripadnici njemačke vojske upali su u selo i pri tome zapalili gotovo svaku kuću, te su poubijali i zapalili 83 osobe, od toga 5 mještana sela Letke, 28 mještana sela Kuka te 50 žitelja sela Luga. Na mjestu njihovog stradanja, krajem lipnja ili početkom srpnja, svake godine se održava sveta misa za sve stradale u ovom zločinu dok se u prosincu obilježava godišnjica njihova stradanja.

KTA

Povezani članci

Također provjerite
Close
Back to top button