Vijesti 2023. godina

NAJAVA: OBILJEŽAVANJE DANA MIRA I EUROPSKOG CENTRA ZA MIR I SURADNJU BANJOJ LUCI

Povodom 42. obljetnice Međunarodnog dana mira Banjolučka biskupija i Međunarodna paneuropska unija pod pokroviteljstvom dopredsjednika RS iz reda hrvatskog naroda i u suradnji s gradom Banjom Lukom i Hrvatskim kulturnim društvom Napredak, 19. i 20. rujna 2023. u Banjoj Luci organizirat će svečanost obilježavanja 3. obljetnice utemeljenja Europskog centra za mir i suradnju u „Kući Marija Zvijezda“ koji se nalazi u zdanju istoimene drevne trapističke opatije (ulica Slatinska 1).

Susret će se održati 20. rujna s početkom u 14.230 sati u „Kući susreta Marija Zvijezda“ – Europskom centru u dvorani ispod trapističke crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u ulici Slatinska 1 u predgrađu Banje Luke.

Već u 14 sati gosti će imati prigodu upoznati se s prošlošću i sadašnjošću Marije Zvijezde kroz razgledanje izložbe, mrežne stranice, novih izdanja o Mariji Zvijezdi, biblioteke, muzejskih eksponata i paneuropskih izdanja.

Voditelj programa bit će direktor Caritasa i Europske akademije Banjolučke biskupije mons. dr. sc. Miljenko Aničić.

Nakon glazbene točke Puhačkog orkestra lovačkih rogista iz njemačkoga grada Novog Ulma (Neu-Ulm), pozdravne govore uputit će: mons. dr. sc. Franjo Komarica, biskup-domaćin, akad. prof. dr. sc. Pavo Barišić, glavni tajnik Međunarodne Paneuropske unije, član Kuratorija centra, dr. med. Davor Pranjić, dopredsjednik RS, gospodin Dragan Davidović, direktor sekretarijata za vjere RS, gospodin Draško Stanivuković, gradonačelnik Grada Banja Luke, prof. dr. sc. Vanda Babić Galić, savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova RH, gospođa Žana Ćorić, savjetnica državnog tajnika Središnjeg ureda za Hrvate izvan RH, dr. sc. Danijel Marušić, župan brodsko-posavski, gospodin Rudolf Baier, predsjednik Udruge “Prijatelji Marije Zvijezde” iz Njemačke, gospodin Josef Kirchman, načelnik Langena u Austriji, rodnog mjesta o. Franza Pfannera, utemeljitelja samostana Marija Zvijezda, gospodin Thomas Demel, Gospino svetište Marienfried, Njemačka i „Kuća susreta Marija Zvijezda“ i drugi.

Uslijedit će tematsko izlaganje bivše članice Europskog parlamenta, članice Kuratorija Centra gospođe Doris Pack pod nazivom „Svi se potrudimo da svi stanovnici BiH mognu imati mirni zajednički život“.

Potom će utemeljitelj centra i kopredsjednik Kuratorija, biskup Franjo Komarica održati informativno izlaganje pod nazivom: „Europski centar u službi zajedničkog života i izgradnje mira“.

U 17.30 sati u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, sjedištu drevne trapističke opatije Marija Zvijezda, biskup Franjo Komarica predvodit će koncelebriranu Svetu misu. Tijekom Svete mise lovački rogisti svirat će Misu sv. Huberta.

Puhački orkestar lovačkih rogista iz njemačkoga grada Novog Ulma (Neu-Ulm), u utorak 19. rujna 2023. u 19.30 sati u Narodnom pozorištu RS u Banjoj Luci (ulica Kralja Petra I. Karađorđevića 87) upriličit će prigodni koncert u povodu 42. obljetnice Međunarodnog dana mira i 3. obljetnice utemeljenja Europskog centra za mir i suradnju koji se nalazi u „Kući Marija Zvijezda“ u zdanju istoimene drevne trapističke opatije (ulica Slatinska 1).