DEKLARACIJA O MIRU U EUROPI I SVIJETU PREDSJEDNIŠTVA MEĐUNARODNE PANEUROPSKE UNIJE
U povodu međunarodne konferencije “Mir u Europi i svijetu”, koju je Hrvatska paneuropska unija organizirala u suradnji s Međunarodnom paneuropskom unijom i Paneuropskom unijom Bosne i Hercegovine u Zagrebu i Banjoj Luci, Predsjedništvo Međunarodne paneuropske unije na sjednici 29. listopada 2023. u Zagrebu donijelo je sljedeću deklaraciju.
1. Paneuropska unija osnovana je prije sto godina kako bi spriječila povratak rata izgradnjom ujedinjene Europe. Nakon uspona totalitarnih režima u Europi, ponovno je pokrenuta nakon Drugoga svjetskog rata kako bi se izbjeglo ponavljanje tragičnih događaja iz 1930-ih. Danas slijedi glavnu misiju djelovanja za razvoj Europske Unije.
2. Velike promjene suvremenoga svijeta uzdrmale su međunarodni poredak koji je uspostavljen u razdoblju Hladnoga rata između 1945. i pada Berlinskoga zida. Bipolarni poredak zamijenjen je multipolarnošću. Kao pionir i pobornik ujedinjene Europe, Paneuropska unija zauzima se za mir u Europi i svijetu. Zagovara očuvanje i jačanje mirnoga svjetskoga poretka temeljenoga na načelima Povelje Ujedinjenih naroda, te zabranu agresije i nasilne okupacije teritorija drugih zemalja.
3. Današnji svijet obilježavaju sve brojniji sukobi, od ruske agresije i rata za uništenje Ukrajine, preko etničkoga čišćenja u Nagorno-Karabahu i terorističkoga rata Hamasa protiv Izraela, do stalnih provokacija Srbije protiv susjeda Kosova. U takvoj situaciji Europska Unija mora ojačati svoju vanjsku i sigurnosnu političku dimenziju i mora postati snažan partner za slobodu, vladavinu prava, demokraciju i socijalno i ekološki osjetljivo tržišno gospodarstvo.
4. Paneuropska unija zahtijeva za Ukrajinu:
- Isporuku svake humanitarne i vojne pomoći koja je potrebna Kijevu.
- Jasno definiranje cilja obrambenoga rata: obnovu teritorijalne cjelovitosti Ukrajine.
- Naplata odštete od Rusije za popravak ratne štete u Ukrajini, kao i odštete za ukrajinske žrtve rata. Stvaranje pravnoga okvira, kako bi se ruska imovina zamrznuta na Zapadu mogla koristiti za ratne reparacije.
- Potpora civilnom društvu u Rusiji, koje radi na demokratskom razvoju zemlje i zagovara zdrav razvoj vladavine prava u Rusiji.
5. Paneuropska unija zahtijeva za Armeniju i Azerbajdžan:
- Jasnu osuda rata Azerbajdžana protiv armenskoga civilnoga društva i etničkoga čišćenja u Nagorno Karabahu.
- Priznavanje Armenije kao dijela europske zajednice vrednota.
- Jasna europska strategija za integraciju makroregije Ukrajine, Gruzije, Armenije i Moldavije u europsku zajednicu vrednota – preinaku istočnoeuropske susjedske politike Europske Unije u pravu europsku perspektivu.
6. Mi Pan-Europljani zahtijevamo od odgovornih za vanjsku politiku Europske Unije prema Izraelu:
- Jasan stav potpore pravu Izraela na obranu.
- Korištenje svih zakonitih sredstava u zemljama EU za sprječavanje demonstracija koje veličaju teror, zahtijevaju uništenje Izraela ili otvoreno promiču antisemitizam.
- Temeljitu kontrola novca koji ide Palestincima kako bi se izbjegla korupcija i potpuno zaustavilo korištenje tih sredstava za teroriste.
- Iskrenu humanitarna skrb za Palestince koji su taoci Hamasa i žrtve rata.
7. Pozivamo na nastavak procesa proširenja Europske Unije za preostale zemlje kandidate iz jugoistočne Europe koje jasno prihvaćaju europske vrijednosti i političku orijentaciju do punopravnoga članstva: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju. Svaka od tih država mora dobiti priliku da uđe u Europsku Uniju čim ispuni sve uvjete za članstvo.
8. Podupiremo odluku Europskoga vijeća iz 2022. godine da se Bosni i Hercegovini dodijeli status kandidata i zahtijevamo brže vođenje pregovora u nadi da će proces pristupanja EU dobiti novi zamah. Pozivamo političke predstavnike u Bosni i Hercegovini da u potpunosti poštuju ravnopravnost njezinih konstitutivnih naroda i volju građana, od kojih većina želi da njihova država bude potpuno integrirana članica EU.
9. Paneuropska unija podupire djelatnost Europskoga centra za mir i suradnju “Marija Zvijezda” u Banjoj Luci koji gradi mostove suradnje i dijaloga među narodima, vjerama i kulturama.
10. Za Kosovo i Srbiju Paneuropska unija zahtijeva:
- Kraj sankcija EU protiv Republike Kosovo.
- Jasno pozicioniranje protiv prijetnji iz Beograda Kosovu.
- Kraj svih transfernih plaćanja Europske Unije Beogradu ako srbijanska vlada nije spremna zauzeti jasnu europsku poziciju.
- Priznavanje Republike Kosovo u svim zemljama Europske Unije i Europe.
11. Paneuropska unija podupire i zagovara trenutačni pristup Rumunjske i Bugarske Schengenskom prostoru.
12. Što se tiče europske vanjske i sigurnosne politike, Paneuropska unija izjavljuje: Vrijeme je da EU uvede istinsku europsku vanjsku i sigurnosnu politiku. Europska vanjska politika ne znači samo koordinaciju vanjske politike 27 država članica preko visokoga predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku. To znači uspostavljanje Ministarstva vanjskih poslova EU-a i Ministarstva obrane s europskim ministrom vanjskih poslova i ministrom obrane na čelu.
U tu svrhu Europskoj Uniji potrebna je jezgra europskoga ustava, u kojemu su točno opisane nadležnosti vanjske i obrambene politike.
Europski ministar vanjskih poslova i ministar obrane radili bi izravno pod parlamentarnom kontrolom Europskoga parlamenta koji biraju izravno građani Europske Unije. To je stvarna suverenost, što znači sposobnost djelovanja i stvaranja strategije. (kta/hpeu.hr)