IntervjuIzdvajamo

Intervju p. Tomislav Topić za „Nezavisne novine“: Božić je ozračje veselja i radosti

U povodu božićnih blagdana bosanskogradiški župnik p. Tomislav Topić dao je intervju za Nezavisne novine koji možete pročitati ispod:

Župa Svetog Roka u Gradišci proglašena je samostalnom 1872. godine. Sadašnja crkva izgrađena je 1912. godine i predstavlja znameniti vjerski i kulturni spomenik.

Katolička zajednica u Gradišci je mala, ali veoma značajna za duhovni život u BiH.

O božićnim praznicima razgovarali smo sa Tomislavom Topićem, župnikom Župe Svetog Roka u Gradišci.

NN: U kakvom raspoloženju katolici u Gradišci dočekuju Božić?

TOPIĆ: Ozračje Božića je ozračje veselja i radosti. Mi slavimo rođenje Boga u liku Isusa Krista. Za taj praznik pripremamo se duhovno i liturgijski. To je adventsko vrijeme došašće i traje četiri sedmice. Vrhunac priprema je na sam dan Božića. To duhovno ozračje sadrži češće molitve, čitanje Svetoga pisma, služenje mise, posebno zornice. Kitimo bor, pripremamo jaslice, imamo stalne aktivnosti, popunjeno vrijeme od došašća do badnjaka. To su četiri sedmice.

NN: Kako biste opisali aktivnosti na Badnji dan?

TOPIĆ: Badnjak je dan uoči Božića, najaktivniji od svih dana. To je završni dan priprema za Božić, kićenje bora, pravljenje jaslica, priprema pečenice koju ima svaka kuća. Prije unošenja u kuću, badnjak se naslanja uz kuću ili stavlja na krov.

Badnjak u kuću obično unose mladi, pozdravljaju domaćina koji ih poziva u kuću i časti, najčešće slatkišima, voćem, malim darovima. Vrhunac je ponoćka, kada slavimo božićnu svetu misu. Crkve su tada pune, na misu dolaze mladi i stari. Oni pjevaju božićne pjesme. Nakon toga, u crkvenom dvorištu čestitaju jedni drugima, vesele se, časte…

NN: Kakvi su običaji nakon ponoćke?

TOPIĆ: Nakon ponoćke i proslave rođenja Isusa Krista, kada se vjernici vrate kući, mogu načeti pečenicu. Na dan Božića slijedi takođe svečana misa tokom prijepodneva. I tada, osim molitve, u crkvi se pjevaju božićne pjesme. Važan događaj je božićni ručak kojeg domaćice pripremaju, a oko stola se okuplja porodica.

NN: Čime je ispunjen drugi dan Božića?

TOPIĆ: Drugog dana se ide u posjetu komšijama, rođacima, kojima se čestita Božić. To je dan za opuštanje, sabiranje utisaka i razgovor o svemu što je porodici donio Božić.

NN: Kakvo značenje ima došašće, a kakvo adventski vijenac?

TOPIĆ: Riječ došašće označava vrijeme prije Božića. Ono počinje četiri nedjelje prije Božića. To je liturgijsko vrijeme u kojem se Crkva priprema za proslavu Kristova rođenja. Najranije može započeti 27. novembra, a najkasnije 3. decembra. Došaće je uveo papa Grgur Veliki, u petom vijeku. Adventski vijenac je krug ili prsten od zimzelenog granja sa četiri svijeće. Postavlja se na sto u vrijeme došašća kao simbol iščekivanja Božića. Svake nedjelje u došašću pali se po jedna svijeća. Prvi adventski vijenac na svijetu pojavio se 1838. u domu za siromašnu djecu “Trošna kuća” u Hamburgu.

NN: Koliko je brojna katolička zajednica u Gradišci i šta je karakteriše?

TOPIĆ: Župa Svetog Roka u Gradišci broji 105 porodica, kojima nakon Božića idem blagosloviti kuću. To je 200 katolika, možda i nešto manje. Njih karakteriše privrženost crkvi i svojoj vjeri. Oni nedjeljom dolaze na svetu misu, okupljaju se u crkvi u dane praznika i svetkovina. Katolička djeca imaju vjeronauku u školama, u tri škole u Gradišci i u Novoj Topoli. Vjeronauka je organizovana i u crkvi, kada pripremamo djecu za prvu svetu pričest i za krizmu. Katolička zajednica ovdje živi svoju vjeru. Oni su solidarni, odazivaju se na akcije u župi, uzorna su i vrijedna zajednica.

NN: Osim gradskog područja, koja naselja pripadaju vašoj župi?

TOPIĆ: Ja sam župnik Župe Svetog Roka u Gradišci, a upravitelj Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije ili Velike Gospe, u Dolini. Župa u Novoj Topoli je trenutno bez svećenika, i tu odlazim držati svetu misu sa sestrama. Takođe u Topolu dolazi i svećenik iz Banjaluke dok biskup ne imenuje svećenika koji će upravljati župom.

NN: Kako ocjenjujete saradnju sa lokalnim vlastima u Gradišci.

TOPIĆ: Izvrsna je saradnja sa lokalnom zajednicom, sa gradonačelnikom (Zoran Adžić) i sa Gradskom upravom. Imamo potpuno razumijevanje. Kada god nam nešto treba ili želimo da porazgovaramo, oni nam izađu u susret, pomognu… Tražili smo više puta pomoć za crkvenu infrastrukturu, za popravku grobljanske ograde ili crkvenih objekata, i svaki put smo tu pomoć dobili.

NN: Koliko su česti vaši susreti sa predstavnicima gradske vlasti?

TOPIĆ: Za nas su vrata Gradske uprave uvijek otvorena. Mi, predstavnici Katoličke crkve, ali i drugih vjerskih zajednica, imamo susrete sa gradonačelnikom, razgovaramo, iznosimo probleme, potrebe, planove. Vjerujem da će takav skup biti organizovan i početkom naredne godine.

NN: U toku je uređenje trga ispred Crkve Svetog Roka.

TOPIĆ: Tu aktivnost vodi Gradska uprava u saradnji sa Biskupijom banjalučkom, ali mi podržavamo uređenje prostora, jer je to i naše zajedničko, crkveno i gradsko dvorište. Vjerujem da će sve biti dobro, na radost naših vjernika i drugih građana Gradiške. U tom slučaju će i naša crkva više doći do izražaja. Trudimo se da obnovimo fasadu, kako bi sve izgledalo mnogo ljepše.

NN: U kakvom stanju su crkve i drugi vjerski objekti na području vaše župe.

TOPIĆ: Mi smo 2022. godine slavili 100 godina od osnivanja župe u Dolini. Tim povodom obnovili smo unutrašnjost crkve u tom mjestu. U Crkvi Svetog Roka imamo problem jer je jedan zid ispucao. Stručnjaci građevinske struke kazali su nam da crkva tone, da li usljed slijeganja tla ili iz drugog razloga, to tek treba utvrditi. Zalažemo se da se to zaustavi i da crkvu, kao znameniti spomenik, izgrađenu prije više od 100 godina, zaštitimo i sačuvamo.

Obnavljamo i crkvicu u Mačkovcu. Imamo u planu da iduće godine u Cerovljanima obnovimo kapelicu srušenu u ratu. Ostali su samo temelji. U Brestovčini na groblju i u Čatrnji obnovili smo kapelice.

NN: Kako glasi Vaša poruka vjernicima koju ćete izreći na Božić?

TOPIĆ: Zaželjeću da Bog pošalje svoj blagoslov za sve nas, ljude, da proslavimo porodični praznik u dobrom raspoloženju, u zdravlju i veselju. Želim da Bog bude cijele godine prisutan u kršćanskim porodicama, u našim životima, da ga prizovemo dobrim djelima.

NN: Katolička crkva iduće 2025. slavi godinu hodočašća nade. Koliko ta činjenica katolike obavezuje i motiviše?

TOPIĆ: To je godina jubileja i hodočašća, koju započinjemo 29. decembra, u nedjelju, i završava iduće godine pred Božić. Cijele godine su znamenita događanja kojima želimo posvijestiti svoju vjeru. Ove godine putovaćemo u Rim. Već pravimo spiskove za hodočašće. Određene su i četiri crkve u Banjalučkoj biskupiji u kojima se može dobiti oprost. Slavimo 2025. godina od rođenja Isusa Krista. To će biti godina vjere i nade.

 

Samostalna župa od 1872. godine

U predtursko doba na području današnje Gradiške postojalo je više župa pod upravom Zagrebačke biskupije, među kojima u Gornjim Podgradcima, Gornjim Kijevcima, Osiku i Rastiku. Kao mjesna kapelanija 1838. godine Gradiška je odvojena od župe Ivanjske, a 1872. proglašena je samostalnom župom. Župna crkva sagrađena je u periodu od 1908. do 1912. godine, a obnovljena 1989. godine, u vrijeme kada je župnik bio kardinal Vinko Puljić, kasnije vrhbosanski nadbiskup. Župi pripadaju naselja Gradiška, Bok Jankovac, Čatrnja, Kozinci i Mačkovac. Novi veliki župni pastoralni centar, koji obuhvata župni stan, uredske prostorije, vjeronaučnu dvoranu i druge prostorije sagrađen je 1990. godine.

Na području župe svoju kuću imaju sestre Klanjateljice Krvi Kristove. One su u Bosansku Gradišku došle 28. avgusta 1898. godine.

nezavisne.com

Povezani članci

Back to top button