POSVETA CRKVE U JAJCU
Dana 17. listopada, na uočnicu blagdana sv. Luke, zaštitnika franjevačkog samostana u Jajcu, banjolučki biskup mons. dr. Franjo Komarica je posvetio župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Biskupa Franju Komaricu su jajački franjevci sa svećenicima iz drugih župa i jajačkim vjernicima dočekali pred crkvom. Nakon pozdravnih riječi jajačkog gvardijana i župnika fra Ante Šimunovića, u ime graditelja, dobročinitelja i zajednice vjernika, biskupu je ključeve župne crkve predao Boško Barišić jedan od vlasnika građevinske tvrtke Komotin koja je izvodila radove na crkvi.
Biskup Franjo Komarica je potom poveo okupljene vjernike u crkvu i započeo s obredima posvete crkve. U prigodnoj propovijedi podsjetio je jajačke vjernike na početke kršćanstva i prve kršćanske zajednice koje su se okupljale po kućama boljestojećih ljudi. Budući da se broj kršćana povećavao, kuće su bile premale da prime sve ljude, pa su kršćani počeli graditi crkve. Živa crkva, naglasio je biskup, gradi crkvu građevinu – svete prostore u kojima se vjernici okupljaju da slave euharistiju.
Povijest kršćanstva na području kraljevskoga grada Jajca je duga i bogata, istaknuo je biskup. Unatoč teškoćama i nevoljama koje su kršćani imali na ovom prostoru, zajednica vjernika se uspijevala održati i uvijek iznova je gradila crkve kao što je to bilo i nakon zadnjeg rata. Jajački vjernici mogu biti ponosni na svoju novu crkvu, rekao je biskup, naglasivši više puta da su jajački franjevci i vjernici izgradili prekrasan liturgijski prostor. Pozvao je sve vjernike da čuvaju svoju vjeru, da ju oduševljeno svjedoče i prenose na buduće generacije i da se uvijek oslanjaju na Isusa Krista i na svoje zaštitnike Blaženu Djevicu Mariju i svetog Luku.
Biskup je u oltar crkve pohranio povelju o posveti crkve i moći sv. Vinka Paulskog, osnivača reda lazarista i Družbe milosrdnih sestara, sveca koji se posebno brinuo za bolesne i kojeg se u Katoličkoj crkvi časti kao apostola milosrdne ljubavi. Sv. Vinko je zaštitnik siromaha, bolesnika i socijalnih i karitativnih radnika.
Na koncu svete mise, na kojoj je pjevao župni zbor jajačke župe pod vodstvom s. Dubravke Dropulja, gvardijan i župnik fra Anto Šimunović je biskupu Franji Komarici darovao plaketu fra Josipa Markušića i knjigu koju su jajački franjevci objavili povodom 50. obljetnice Markušićeve smrti, rekavši pritom da je riječ o jednom od najzaslužnijih bosanskih franjevaca 20. stoljeća koji može biti uzor i današnjim franjevcima i vjernicima. Plaketu je izradio akademski kipar Petar Dolić u obliku molitvenika i knjige, dva simbola koja su obilježili života fra Josipa Markušića. Nakon svečane mise i obreda posvete crkve, biskup, svećenici i jajački vjernici su nastavili druženje u kripti župne crkve.
Podsjećamo da su jajački katolici kroz povijest na više mjesta imali crkve. Najpoznatija od njih je Crkva sv. Marije sa Zvonikom sv. Luke u starom gradu. U osmanskom vremenu ta je crkva pretvorena u džamiju, a danas je nacionalni spomenik kulture BiH. Koncem 19. stoljeća jajački franjevci su sagradili crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije ali je ona u zadnjem ratu (1992.-1995.) srušena. Po povratku u Jajce, u rujnu 1995. godine, jajački franjevci su započeli s pripremom planova za gradnju nove crkve prema projektu Zvonimira Krznarića i Marijana Hržića. Nakon što je projekt nove crkve dobio suglasnost provincijalata Bosne Srebrene i mjesnog ordinarija, biskupa Franje Komarice, započela je gradnja nove crkve. Kamen temeljac je u travnju 2001. godine blagoslovio biskup Franjo Komarica. U međuvremenu je crkva izgrađena, a uređena je i kripta crkve. U posljednje dvije godine u crkvu su postavljeni pod i klupe i uređen je prezbiterij. Oltar, ambon, tabernakul, krstionicu, procesijski križ, svijećnjak i križeve za posvetu crkve izradio je kipar Petar Dolić. U crkvu je polovicom listopada postavljen i novi razglas.
Franjo Leovac/Vjesnik
Jajce, 19. listopad 2018.