Pravilnik
POVJERENSTVA ZA CRKVENU GLAZBU
Povjerenstvo za crkvenu glazbu savjetodavno je tijelo za područje djelatnosti koja se ovim Pravilnikom određuje ili koje Ordinarij svojom posebnom odlukom naznači.
Naputci i zaključci koje donese Povjerenstvo mogu imati obvezujuću snagu samo ako tako odluči i proglasi dijecezanski biskup.
I. Uvodne napomene
Crkvena glazba, koju zovemo i sveta glazba, je ona koja se nadahnjuje na tekstu Svetog pisma ili liturgije i koja doziva u pamet Boga, Blaženu Djevicu Mariju, svece ili Crkvu.
Papa Benedikt XVI. u apostolskoj pobudnici Sacramentum Caritatis (iz 2007. godine), br. 42 piše:
„U ars celebrandi istaknuto mjesto zauzima liturgijsko pjevanje. S pravom tvrdi sveti Augustin u jednoj svojoj glasovitoj propovijedi: ‘Novi čovjek zna kakva je nova pjesma. Pjevanje je izraz radosti i, ako mislimo na to s malo više pozornosti, izraz ljubavi’. Božji narod okupljen na slavlje pjeva pohvale Bogu. Crkva je u svojoj dvotisućljetnoj povijesti stvorila, i još uvijek stvara, glazbu i pjesme koje sačinjavaju baštinu vjere i ljubavi koja se ne smije izgubiti.
Uistinu, u liturgiji ne možemo reći da jedna pjesma vrijedi koliko i druga. U vezi s time treba izbjegavati površnu improvizaciju ili uvođenje glazbenih rodova koji ne poštuju smisao liturgije. Budući da je pjesma liturgijski element, treba se integrirati u oblik vlastit slavlju. Uslijed toga sve – tekst, melodija i izvođenje – treba odgovarati smislu otajstva koje se slavi, dijelovima obreda i liturgijskim razdobljima.“
II. Zadaća
1. Promiče crkvenu glazbu, predlaže razne inicijative i programe za formiranje liturgijsko-glazbenih animatora (zborovođa, orguljaša, pjevača, glazbenih animatora za puk, mlade i djecu itd.), a sve u vidu poboljšanja slavljenja euharistije i drugih liturgijskih slavlja u našim vjerničkim zajednicama.
2. Educira voditelje i suradnike u liturgiji, duhovno ih animira, organizira duhovne obnove i susrete s pojedinim skupinama.
3. Organizira susrete zborova na razini Biskupije. Stoga će za svaku smotru dodavati nove pjesme ili polifone kompozicije kako bi smotre zborova poslužile zajedničkom učenju novih skladbi. U svom temelju smotre zborova trebaju poslužiti i što lakšem organiziranju pjevanja na liturgijama biskupijskog karaktera, ponajprije biskupijskih hodočašća.
4. Podržava i prati postojeće smotre dječjih crkvenih zborova (Zlatna harfa), zborova mladih te neke od postojećih festivala kršćanske glazbe.
III. Članovi
Članove Povjerenstva predlaže imenovani Povjerenik, a potvrđuje dijecezanski biskup. Mandat članova Povjerenstva traje pet godina i može biti produljivan.
Članstvo u Povjerenstvu prestaje: istekom mandata, pismenim odreknućem upućenim Povjereniku i njegovim prihvaćanjem, pastoralnim premještajem izvan Biskupije, trajnom spriječenošću, opozivom nadležne crkvene vlasti, neopravdanim izostankom sa sjednica tri puta uzastopce.
IV. Povjerenik
1. vodi rad Povjerenstva,
2. saziva sjednice Povjerenstva,
3. redovito predsjeda sjednicama Povjerenstva,
4. predlaže tajnika Povjerenstva,
5. izvješćuje Biskupa o radu Povjerenstva,
6. zastupa Povjerenstvo,
7. potpisuje zapisnik sjednica i druge dokumente Povjerenstva,
8. prenosi naloge i smjernice Biskupa članovima Povjerenstva.
V. Tajnik
1. obavlja dužnosti koje mu povjeri Povjerenstvo ili Povjerenik,
2. vodi zapisnik na sjednicama Povjerenstva,
3. sastavlja izvješća za Ordinarijat,
4. čuva spise Povjerenstva.
VI. Način rada
1. Povjerenik najmanje jedanput godišnje saziva sjednice Povjerenstva.
2. Svi članovi su dužni sudjelovati na sjednicama Povjerenstva. Ukoliko je neki član spriječen, dužan je o tome pravovremeno obavijestiti Povjerenika ili tajnika Povjerenstva.
3. Povjerenik po potrebi može zatražiti pomoć stručnjaka za određena područja. Stručnjaci, koji nisu članovi Povjerenstva, mogu sudjelovati na sjednicama Povjerenstva na poziv onoga tko njima predsjeda, ali bez prava glasa.
4. Zaključci se na sjednici donose natpolovičnom većinom glasova prisutnih članova Povjerenstva.
5. Rad se sjednice odvija prema unaprijed najavljenom dnevnom redu što ga određuje Povjerenik u dogovoru s tajnikom uzimajući u obzir prijedloge ostalih članova. Obavijest o sazivu sjednice treba dostaviti Biskupskom ordinarijatu u Banjoj Luci, a u pozivu se mora naznačiti mjesto i vrijeme održavanja sjednice. Poziv na sjednicu članovima Povjerenstva mora biti upućen barem tjedan dana prije sjednice i popraćen dnevnim redom, a šalje ga tajnik Povjerenstva.
6. Zapisnik sjednica Povjerenstva vodi tajnik. Na početku sjednice se čita zapisnik prethodne sjednice, na koji članovi Povjerenstva mogu izraziti svoje primjedbe. Provjerit će se također jesu li izvršeni zaključci prethodne sjednice.
7. Tajnik Povjerenstva će:
a) u zapisnik ubilježiti prisutne i odsutne članove, tijek rada sjednice, a posebno sve zaključke sjednice, koje je na sjednici dužan formulirati Povjerenik,
b) sastaviti zapisnik najkasnije u roku od 15 dana nakon održane sjednice i dostaviti ga na uvid i odobrenje Povjereniku koji ga potpisuje i šalje Biskupskom ordinarijatu.
Kraću obavijest za javnost o radu Povjerenstva mogu dati Povjerenik i/ili tajnik Povjerenstva.
VII. Financiranje
Rad Povjerenika i članova Povjerenstva je na opće dobro Crkve i kao takav je na volonterskoj osnovi, tj. bez financijske nadoknade. Troškove rada Povjerenstva (potrošni materijal, nužna tehnička pomagala, slanje obavijesti, …) podmiruju se iz ekonomata Biskupskog ordinarijata.
VIII. Dopune i promjene
Promjene i dopune Pravilnika može predlagati Povjerenstvo dvotrećinskom većinom glasova svih članova Povjerenstva, a odluku o promjenama i dopunama donosi dijecezanski biskup.
Broj: 57/2025.
Banja Luka, 6. veljače 2025.
✠ Željko Majić,
biskup
Vlč. Pero Ivan Grgić, kancelar