Pravilnik
POVJERENSTVA ZA MISIJSKO POSLANJE CRKVE
Povjerenstvo za misijsko poslanje Crkve je savjetodavno tijelo za područje djelatnosti koja se ovim Pravilnikom određuje ili koje ordinarij svojom posebnom odlukom naznači.
Naputci i zaključci koje donese Povjerenstvo mogu imati obvezujuću snagu samo ako tako odluči i proglasi dijecezanski biskup.
I. Uvodne napomene
Naslanjajući se na misijske plodove Koncila i promatrajući nove prilike i izazove koji su se u međuvremenu pojavili pred Crkvom, sveti Ivan Pavao II. je enciklikom Redemptoris missio želio cijelu Crkvu pozvati na novo misijsko zalaganje utemeljeno na obnovi kršćanske vjere. Unutrašnja svrha ove enciklike, piše Ivan Pavao II., upravo je „obnova vjere i kršćanskog života. Doista, misija obnavlja Crkvu, učvršćuje vjeru i kršćanski identitet, ulijeva novi žar i daje nove poticaje. Vjera se snaži dok se daje!“ (RM 2). „Zbog njezinog golemog doprinosa obnovi misijskog žara i misijske teologije, enciklika Redemptoris missio i nakon tri desetljeća još uvijek se smatra magna chartom misije za treće tisućljeće.
II. Misijsko poslanje Crkve
Crkva je misionarska po svojoj naravi i njezino je misijsko poslanje uvijek iznova aktualno i važno. To poslanje pruža velike teološke i pastoralno-evangelizacijske izazove. Isto tako, naglašeno je kako adresati misije danas nisu samo nekršćanski narodi u dalekim zemljama (misije ad gentes), nego je sve više golemo mnoštvo ljudi koji žive u (post)kršćanskim zapadnim zemljama i koji su se udaljili od Crkve i kršćanske vjere (nova evangelizacija). Svoje misijsko djelovanje Crkva ne smije vršiti na nametljiv način, nego u susretu i dijalogu, poštujući tuđu slobodu i savjest. Duh Sveti je glavni protagonist misije, a plodovi misije pripadaju Božjoj providnosti. Učinkovitost misije ne ovisi o govoru i razrađenim metodama, nego o autentičnosti kršćanskog života. Zato enciklika Redemptoris missio s pravom podsjeća da istinski misionar treba oponašati Isusa Krista, biti svet, čovjek blaženstva i nesebične ljubavi.
III. Papinska misijska djela
Papinska misijska djela su ustanova Katoličke Crkve koja pomaže djelovanje misionara i misionarki u siromašnim i nerazvijenim zemljama Afrike, Azije, Amerike, Oceanije i Europe, zemljama u kojima zbog nerazvijenosti i siromaštva, stanovništvo, a osobito djeca često trpe od gladi.
Papinska misijska djela jedinstvena je ustanova koja ima četiri ogranka: Djelo za širenje vjere, Djelo Svetog Djetinjstva, Djelo Svetog Petra i Misijska zajednica.
IV. Zadaća povjerenika PMD-a u Biskupiji
Zadaća je povjerenika PMD-a u Biskupiji, koji je ujedno i dijecezanski ravnatelj PMD i član Nacionalnog Povjerenstva PMD-a, da koordinira misijskim akcijama i promiče misijski duh na razini cijele Biskupije.
V. Članovi
Članove Povjerenstva predlaže imenovani Povjerenik, a potvrđuje dijecezanski biskup. Mandat članova Povjerenstva traje pet godina i može biti produljivan.
Članstvo u Povjerenstvu prestaje: istekom mandata, pismenim odreknućem upućenim Povjereniku i njegovim prihvaćanjem, trajnom spriječenošću, opozivom nadležne crkvene vlasti, neopravdanim izostankom sa sjednica tri puta uzastopce.
VI. Povjerenik
1. vodi rad Povjerenstva,
2. saziva sjednice Povjerenstva,
3. redovito predsjeda sjednicama Povjerenstva,
4. predlaže tajnika Povjerenstva,
5. izvješćuje Biskupa o radu Povjerenstva,
6. zastupa Povjerenstvo,
7. potpisuje zapisnik sjednica i druge dokumente Povjerenstva,
8. prenosi naloge i smjernice Biskupa članovima Povjerenstva.
VII. Tajnik
1. obavlja dužnosti koje mu povjeri Povjerenstvo ili Povjerenik,
2. vodi zapisnik na sjednicama Povjerenstva,
3. sastavlja izvješća za Ordinarijat,
4. čuva spise Povjerenstva.
VIII. Način rada
1. Povjerenik najmanje jedanput godišnje saziva sjednice Povjerenstva.
2. Svi članovi su dužni sudjelovati na sjednicama Povjerenstva. Ukoliko je neki član spriječen, dužan je o tome pravovremeno obavijestiti Povjerenika ili tajnika Povjerenstva.
3. Povjerenik po potrebi može zatražiti pomoć stručnjaka za određena područja. Stručnjaci, koji nisu članovi Povjerenstva, mogu sudjelovati na sjednicama Povjerenstva na poziv onoga tko njima predsjeda, ali bez prava glasa.
4. Zaključci se na sjednici donose natpolovičnom većinom glasova prisutnih članova Povjerenstva.
5. Rad se sjednice odvija prema unaprijed najavljenom dnevnom redu što ga određuje Povjerenik u dogovoru s tajnikom uzimajući u obzir prijedloge ostalih članova. Obavijest o sazivu sjednice treba dostaviti Biskupskom ordinarijatu u Banjoj Luci, a u pozivu se mora naznačiti mjesto i vrijeme održavanja sjednice. Poziv na sjednicu članovima Povjerenstva mora biti upućen barem tjedan dana prije sjednice i popraćen dnevnim redom, a šalje ga tajnik Povjerenstva.
6. Zapisnik sjednica Povjerenstva vodi tajnik. Na početku sjednice se čita zapisnik prethodne sjednice, na koji članovi Povjerenstva mogu izraziti svoje primjedbe. Provjerit će se također jesu li izvršeni zaključci prethodne sjednice.
7. Tajnik Povjerenstva će:
a) u zapisnik ubilježiti prisutne i odsutne članove, tijek rada sjednice, a posebno sve zaključke sjednice, koje je na sjednici dužan formulirati Povjerenik,
b) sastaviti zapisnik najkasnije u roku od 15 dana nakon održane sjednice i dostaviti ga na uvid i odobrenje Povjereniku koji ga potpisuje i šalje Biskupskom ordinarijatu.
Kraću obavijest za javnost o radu Povjerenstva mogu dati Povjerenik i/ili tajnik Povjerenstva.
IX. Financiranje
Rad Povjerenika i članova Povjerenstva je na opće dobro Crkve i kao takav je na volonterskoj osnovi, tj. bez financijske nadoknade. Troškove rada Povjerenstva (potrošni materijal, nužna tehnička pomagala, slanje obavijesti, …) podmiruju se iz ekonomata Biskupskog ordinarijata.
X. Dopune i promjene
Promjene i dopune Pravilnika može predlagati Povjerenstvo dvotrećinskom većinom glasova svih članova Povjerenstva a odluku o promjenama i dopunama donosi dijecezanski biskup.
Broj: 49/2025.
Banja Luka, 6. veljače 2025.
✠ Željko Majić,
biskup
Vlč. Pero Ivan Grgić, kancelar