Pravilnik

POVJERENSTVA ZA PASTORAL MLADIH

Povjerenstvo za pastoral mladih savjetodavno je tijelo za područje djelatnosti koja se ovim Pravilnikom određuje ili koje Ordinarij svojom posebnom odlukom naznači.

Naputci i zaključci koje donese Povjerenstvo mogu imati obvezujuću snagu samo ako tako odluči i proglasi dijecezanski biskup.

I. Uvodne napomene

Tri su teme djelovanja: duhovnost, susreti i izobrazba, a ostvaraju se kroz kvalitetan program osmišljen prema potrebama mladih. Kroz neformalno obrazovanje, duhovne, kreativne, zabavne, edukativne i sportske susrete, mladi iz osnovnih i srednjih škola, te studenti imaju priliku sudjelovati na projektima koji jačaju duhovnost, promoviraju volonterizam, aktivizam mladih. U sklopu projektnih aktivnosti, mladi također rade i na prevenciji različitih vrsta ovisnosti, razvijaju međureligijski dijalog, demokraciju, zaštitu i očuvanje ekologije, zaštitu djece i njihovih prava, brigu o marginaliziranim skupinama mladih i sl.

II. Zadaća

1. Raspiruje kršćanski duh koji su mladi primili u svojim obiteljima ili pak, u slučaju nedostatka vjerskog odgoja, pomože mladima da preko prve evangelizacije steknu iskustvo vjere;
2. u svijetu brojnih izazova, time i brojnih razočaranja s obzirom na krhkost mladoga čovjeka u traženju ispravnog puta, pomaže mladima da izgrade ispravni temelj budućeg života;
3. traži načine na koji će najbolje odgovarati mentalitetu mladih koji borave ili žive na području Biskupije;
4. predlaže i organizira susrete mladih, hodočašća, radionice, humanitarne akcije, duhovne obnove za mlade, križni put, teološke i druge tribine, katolička malonogometna liga i sl.;
5. pomaže u realizaciji i ostvarenju pastoralnoga rada s mladima u župama Biskupije, ali i organizira brojne susrete na razini dekanata, grada, BK BiH i šire.

III. Članovi

Članove Povjerenstva predlaže imenovani Povjerenik, a potvrđuje dijecezanski biskup. Mandat članova Povjerenstva traje pet godina i može biti produljivan.

Članstvo u Povjerenstvu prestaje: istekom mandata, pismenim odreknućem upućenim Povjereniku i njegovim prihvaćanjem, trajnom spriječenošću, opozivom nadležne crkvene vlasti, neopravdanim izostankom sa sjednica tri puta uzastopce.

IV. Povjerenik

1. vodi rad Povjerenstva,
2. saziva sjednice Povjerenstva,
3. redovito predsjeda sjednicama Povjerenstva,
4. predlaže tajnika Povjerenstva,
5. izvješćuje Biskupa o radu Povjerenstva,
6. zastupa Povjerenstvo,
7. potpisuje zapisnik sjednica i druge dokumente Povjerenstva,
8. prenosi naloge i smjernice Biskupa članovima Povjerenstva.

V. Tajnik

1. obavlja dužnosti koje mu povjeri Povjerenstvo ili Povjerenik,
2. vodi zapisnik na sjednicama Povjerenstva,
3. sastavlja izvješća za Ordinarijat,
4. čuva spise Povjerenstva.

VI. Način rada

1. Povjerenik najmanje jedanput godišnje saziva sjednice Povjerenstva.
2. Svi članovi su dužni sudjelovati na sjednicama Povjerenstva. Ukoliko je neki član spriječen, dužan je o tome pravovremeno obavijestiti Povjerenika ili tajnika Povjerenstva.
3. Povjerenik po potrebi može zatražiti pomoć stručnjaka za određena područja. Stručnjaci, koji nisu članovi Povjerenstva, mogu sudjelovati na sjednicama Povjerenstva na poziv onoga tko njima predsjeda, ali bez prava glasa.
4. Zaključci se na sjednici donose natpolovičnom većinom glasova prisutnih članova Povjerenstva.
5. Rad se sjednice odvija prema unaprijed najavljenom dnevnom redu što ga određuje Povjerenik u dogovoru s tajnikom uzimajući u obzir prijedloge ostalih članova. Obavijest o sazivu sjednice treba dostaviti Biskupskom ordinarijatu u Banjoj Luci, a u pozivu se mora naznačiti mjesto i vrijeme održavanja sjednice. Poziv na sjednicu članovima Povjerenstva mora biti upućen barem tjedan dana prije sjednice i popraćen dnevnim redom, a šalje ga tajnik Povjerenstva.
6. Zapisnik sjednica Povjerenstva vodi tajnik. Na početku sjednice se čita zapisnik prethodne sjednice, na koji članovi Povjerenstva mogu izraziti svoje primjedbe. Provjerit će se također jesu li izvršeni zaključci prethodne sjednice.
7. Tajnik Povjerenstva će:
a) u zapisnik ubilježiti prisutne i odsutne članove, tijek rada sjednice, a posebno sve zaključke sjednice, koje je na sjednici dužan formulirati Povjerenik,
b) sastaviti zapisnik najkasnije u roku od 15 dana nakon održane sjednice i dostaviti ga na uvid i odobrenje Povjereniku koji ga potpisuje i šalje Biskupskom ordinarijatu.
Kraću obavijest za javnost o radu Povjerenstva mogu dati Povjerenik i/ili tajnik Povjerenstva.

VII. Financiranje

Rad Povjerenika i članova Povjerenstva je na opće dobro Crkve i kao takav je na volonterskoj osnovi, tj. bez financijske nadoknade. Troškove rada Povjerenstva (potrošni materijal, nužna tehnička pomagala, slanje obavijesti, …) podmiruju se iz ekonomata Biskupskog ordinarijata.

VIII. Dopune i promjene

Promjene i dopune Pravilnika može predlagati Povjerenstvo dvotrećinskom većinom glasova svih članova Povjerenstva a odluku o promjenama i dopunama donosi dijecezanski biskup.

Broj: 53/2025.
Banja Luka, 6. veljače 2025.

✠ Željko Majić,
biskup

Vlč. Pero Ivan Grgić, kancelar

Back to top button