Pravilnik
POVJERENSTVA ZA TRAJNU IZGRADNJU SVEĆENIKA, DUHOVNA ZVANJA I MINISTRANTE
Povjerenstvo za trajnu izgradnju svećenika, duhovna zvanja i ministrante savjetodavno je tijelo za područje djelatnosti koja se ovim Pravilnikom određuje ili koje Ordinarij svojom posebnom odlukom naznači.
Naputci i zaključci koje donese Povjerenstvo mogu imati obvezujuću snagu samo ako tako odluči i proglasi dijecezanski biskup.
I. Uvodne napomene
Trajna formacija jest sredstvo koje je današnjem svećeniku potrebno kako bi postigao svrhu svoga poziva, a to je služenje Bogu i Božjem narodu. Po trajnoj formaciji svećeniku se nude ponajprije kriteriji za izgradnju specifičnog odnosa s Gospodinom, odnos koji je u životu svakog svećenika jedini važan. Iz tog odnosa pak proizlaze svi ostali odnosi čija će kvaliteta ovisiti o onom prvom odnosu. No, i tu trajna formacija daje kriterije. U tom dijelu daje odgovor na pitanje kako u službi svećenika, u odnosu svećenika međusobno, kao i odnosu svećenika i naroda Božjega.
Promicanje kršćanskih poziva općenito, a posebno duhovnih zvanja zauzima važno mjesto u evangelizacijskom poslanju naše Biskupije.
II. Zadaća
Polazeći od činjenice da trajna izgradnja svećenika u sebi uključuje: ljudsku, duhovnu, intelektualnu i pastoralnu, zadaća je Povjerenstva da:
1. izradi planove i programe trajne izgradnje svećenika Biskupije;
2. koordinira duhovnim rekolekcijama i koronama;
3. potiče svećenike na redovite duhovne vježbe i predlaže vrijeme i voditelja duhovnih vježbi;
4. njeguje zdravi odnos među svećenicima;
5. posebnu pažnju i brigu posvećuje svećenicima u krizi.
Polazeći od toga da je temeljni životni poziv svakog kršćanina odgovoriti na Božju ljubav u ljubavi prema Bogu i braći ljudima, zadaća je Povjerenstva da djeluje na području evangelizacije i duhovne formacije mladih. Promicanje kršćanskih poziva općenito, a posebno duhovnih zvanja zauzima važno mjesto u evangelizacijskom poslanju naše Biskupije. Stoga će Povjerenstvo:
1. pomagati mladima koji su otvoreni duhovnom pozivu nastojeći zajedno s njima tražiti odgovor na pitanje: kako ostvariti Božji plan s mojim životom?;
2. uvoditi i pratiti mlade na putu duhovnog razlučivanja kako bi prepoznali i prihvatili Božji plan sa svojim životom, kako bi svatko za sebe znao izabrati konkretan način služenja Bogu i braći ljudima;
3. biti blizu onima koji su već prepoznali svećenički i/ili redovnički poziv te traže pomoć na putu sazrijevanja i konkretne načine ostvarenja svog poziva;
4. posebnu pažnju posvetiti ministrantima organizirajući ministrantske susrete i duhovne obnove.
III. Članovi
Članove Povjerenstva predlaže imenovani Povjerenik, a potvrđuje dijecezanski biskup. Mandat članova Povjerenstva traje pet godina i može biti produljivan.
Članstvo u Povjerenstvu prestaje: istekom mandata, pismenim odreknućem upućenim Povjereniku i njegovim prihvaćanjem, trajnom spriječenošću, opozivom nadležne crkvene vlasti, neopravdanim izostankom sa sjednica tri puta uzastopce.
IV. Povjerenik
1. vodi rad Povjerenstva,
2. saziva sjednice Povjerenstva,
3. redovito predsjeda sjednicama Povjerenstva,
4. predlaže tajnika Povjerenstva,
5. izvješćuje Biskupa o radu Povjerenstva,
6. zastupa Povjerenstvo,
7. potpisuje zapisnik sjednica i druge dokumente Povjerenstva,
8. prenosi naloge i smjernice Biskupa članovima Povjerenstva.
V. Tajnik
1. obavlja dužnosti koje mu povjeri Povjerenstvo ili Povjerenik,
2. vodi zapisnik na sjednicama Povjerenstva,
3. sastavlja izvješća za Ordinarijat,
4. čuva spise Povjerenstva.
VI. Način rada
1. Povjerenik najmanje jedanput godišnje saziva sjednice Povjerenstva.
2. Svi članovi su dužni sudjelovati na sjednicama Povjerenstva. Ukoliko je neki član spriječen, dužan je o tome pravovremeno obavijestiti Povjerenika ili tajnika Povjerenstva.
3. Povjerenik po potrebi može zatražiti pomoć stručnjaka za određena područja. Stručnjaci, koji nisu članovi Povjerenstva, mogu sudjelovati na sjednicama Povjerenstva na poziv onoga tko njima predsjeda, ali bez prava glasa.
4. Zaključci se na sjednici donose natpolovičnom većinom glasova prisutnih članova Povjerenstva.
5. Rad se sjednice odvija prema unaprijed najavljenom dnevnom redu što ga određuje Povjerenik u dogovoru s tajnikom uzimajući u obzir prijedloge ostalih članova. Obavijest o sazivu sjednice treba dostaviti Biskupskom ordinarijatu u Banjoj Luci, a u pozivu se mora naznačiti mjesto i vrijeme održavanja sjednice. Poziv na sjednicu članovima Povjerenstva mora biti upućen barem tjedan dana prije sjednice i popraćen dnevnim redom, a šalje ga tajnik Povjerenstva.
6. Zapisnik sjednica Povjerenstva vodi tajnik. Na početku sjednice se čita zapisnik prethodne sjednice, na koji članovi Povjerenstva mogu izraziti svoje primjedbe. Provjerit će se također jesu li izvršeni zaključci prethodne sjednice.
7. Tajnik Povjerenstva će:
a) u zapisnik ubilježiti prisutne i odsutne članove, tijek rada sjednice, a posebno sve zaključke sjednice, koje je na sjednici dužan formulirati Povjerenik,
b) sastaviti zapisnik najkasnije u roku od 15 dana nakon održane sjednice i dostaviti ga na uvid i odobrenje Povjereniku koji ga potpisuje i šalje Biskupskom ordinarijatu.
Kraću obavijest za javnost o radu Povjerenstva mogu dati Povjerenik i/ili tajnik Povjerenstva.
VII. Financiranje
Rad Povjerenika i članova Povjerenstva je na opće dobro Crkve i kao takav je na volonterskoj osnovi, tj. bez financijske nadoknade. Troškove rada Povjerenstva (potrošni materijal, nužna tehnička pomagala, slanje obavijesti, …) podmiruju se iz ekonomata Biskupskog ordinarijata.
VIII. Dopune i promjene
Promjene i dopune Pravilnika može predlagati Povjerenstvo dvotrećinskom većinom glasova svih članova Povjerenstva a odluku o promjenama i dopunama donosi dijecezanski biskup.
Broj: 52/2025.
Banja Luka, 6. veljače 2025.
✠ Željko Majić,
biskup
Vlč. Pero Ivan Grgić, kancelar