Pravilnik

POVJERENSTVA ZA ŽUPNU KATEHEZU

Povjerenstvo za župnu katehezu je savjetodavno tijelo za područje djelatnosti koja se ovim Pravilnikom određuje ili koje ordinarij svojom posebnom odlukom naznači.

Naputci i zaključci koje donese Povjerenstvo mogu imati obvezujuću snagu samo ako tako odluči i proglasi dijecezanski biskup.

I. Uvodne napomene

Specifičnost župne kateheze je u njezinoj usmjerenosti na cijelu zajednicu. Nema sumnje da je to jedan od najprečih zadataka u našoj Crkvi, uzevši u obzir da je rast u zrelosti vjere trajan proces do punine dobi Kristove (usp. Ef 4,13). Sv. Ivan Pavao II. ovako je govorio: „Ako je točno da se svuda može katehizirati, ipak želim naglasiti u skladu sa željom veoma mnogih biskupa, da župna zajednica mora ostati pokretač kateheze i njezino posebno mjesto“ (CT, 67). Dok s pravom ističemo sve pozitivne napore koji su učinjeni za uvođenje vjeronauka u školu, moramo konstatirati da je barem dijelom zanemaren onaj prvotni oblik sustavnoga vjerskoga odgoja, koji se događa u župnoj zajednici. Nema, naime, uspješnosti kršćanskoga odgoja ako u tome procesu djelotvorno ne surađuju svi čimbenici, tj. obitelj, škola i župna zajednica. Štoviše, presudno je pitanje kako se vjera živi u konkretnoj mjesnoj Crkvi, odnosno župnoj zajednici. Bez toga ni školski vjeronauk nema cjelovitog uspjeha.

II. Zadaća

1. istražuje i utvrđuje stvarno stanje u Biskupiji u pogledu katoličkog vjerskog odgoja i obrazovanja, te precizira, pored ostaloga, stvarne potrebe s obzirom na vršenje katehizacije i na uređenje života sukladno vjerskom i moralnom učenju Crkve;
2. izrađuje program svoga dugoročnoga djelovanja, kao i program jednogodišnjega rada, koji će naznačivati jasne ciljeve, rokove i izvršitelje posebnih zadataka;
3. brine se za organiziranje, provođenje i unapređivanje katoličkog vjerskog odgoja i obrazovanja djece, mladeži i odraslih u okviru župnog apostolata, te daje potrebne smjernice i planira konkretne akcije;
4. izrađuje, odnosno, naznačuje sredstva potrebna za katehetski rad: vjeronaučne udžbenike za različite kategorije učenika, za različitu dob i stupnjeve izobrazbe, i odgovarajuće priručnike za katehete ili vjeroučitelje, te utvrđuje posebne programe i planove katehetske pouke za različite skupine vjeroučitelja;
5. potiče i unaprjeđuje u Biskupiji posebne oblike katehetskog djelovanja i katehetske institucije, kao što su: krsni katekumenat, župne staleške pouke, katehetske udruge, i sl.;
6. potiče i unaprjeđuje izobrazbu i stručno osposobljavanje i usavršavanje kateheta putem odgovarajućih tečajeva i seminara, odnosno posebnih susreta i predavanja u suradnji s postojećim vjerskim učilištima u Metropoliji;
7. vodi brigu o potrebnoj teološko-katehetskoj, psihološko-pedagoškoj i didaktičko-metodološkoj osposobljenosti kateheta, odnosno kandidata za tu službu, i o njihovu trajnom stručnom usavršavanju, vjerničkom ponašanju i vjerskoj praksi;
8. prati i unapređuje odvijanje vjerske pouke u školama i odgojno-obrazovnim ustanovama, a u suradnji i u skladu s kompetencijama nadležnih organa ili tijela, dotičnih škola.
9. povjerenik, koji je ujedno i pročelnik Katehetskog ureda, u svom radu surađuje posebno s Katehetskim vijećem BK BiH, s Nacionalnim katehetskim uredom i s katehetskim uredima drugih biskupija BK BiH, s visokoškolskim teološkim učilištima i teološkim institutima u Metropoliji.

III. Članovi

Članove Povjerenstva predlaže izabrani povjerenik, a potvrđuje Biskup ordinarij. Mandat članova Povjerenstva traje pet godina i može biti produljivan.

Članstvo u Povjerenstvu prestaje: istekom mandata, pismenim odreknućem upućenim Povjereniku i njegovim prihvaćanjem, pastoralnim premještajem izvan Biskupije, trajnom spriječenošću, opozivom nadležne crkvene vlasti, neopravdanim izostankom sa sjednica tri puta uzastopce.

IV. Povjerenik

1. vodi rad Povjerenstva,
2. saziva sjednice Povjerenstva,
3. redovito predsjeda sjednicama Povjerenstva,
4. predlaže tajnika Povjerenstva,
5. izvješćuje Biskupa o radu Povjerenstva,
3. zastupa Povjerenstvo,
7. potpisuje zapisnik sjednica i druge dokumente Povjerenstva,
8. prenosi naloge i smjernice Biskupa članovima Povjerenstva.

V. Tajnik

1. obavlja dužnosti koje mu povjeri Povjerenstvo ili Povjerenik,
2. vodi zapisnik na sjednicama Povjerenstva,
3. sastavlja izvješća za Ordinarijat,
4. čuva spise Povjerenstva.

VI. Način rada

1. Povjerenik najmanje jedanput godišnje saziva sjednice Povjerenstva.
2. Svi članovi su dužni sudjelovati na sjednicama Povjerenstva. Ukoliko je neki član spriječen, dužan je o tome pravovremeno obavijestiti Povjerenika ili tajnika Povjerenstva.
3. Povjerenik po potrebi može zatražiti pomoć stručnjaka za određena područja. Stručnjaci, koji nisu članovi Povjerenstva, mogu sudjelovati na sjednicama Povjerenstva na poziv onoga tko njima predsjeda, ali bez prava glasa.
4. Zaključci se na sjednici donose natpolovičnom većinom glasova prisutnih članova Povjerenstva.
5. Rad se sjednice odvija prema unaprijed najavljenom dnevnom redu što ga određuje Povjerenik u dogovoru s tajnikom uzimajući u obzir prijedloge ostalih članova. Obavijest o sazivu sjednice treba dostaviti Biskupskom ordinarijatu u Banjoj Luci, a u pozivu se mora naznačiti mjesto i vrijeme održavanja sjednice. Poziv na sjednicu članovima Povjerenstva mora biti upućen barem tjedan dana prije sjednice i popraćen dnevnim redom, a šalje ga tajnik Povjerenstva.
6. Zapisnik sjednica Povjerenstva vodi tajnik. Na početku sjednice se čita zapisnik prethodne sjednice, na koji članovi Povjerenstva mogu izraziti svoje primjedbe. Provjerit će se također jesu li izvršeni zaključci prethodne sjednice.
7. Tajnik Povjerenstva će:
a) u zapisnik ubilježiti prisutne i odsutne članove, tijek rada sjednice, a posebno sve zaključke sjednice, koje je na sjednici dužan formulirati Povjerenik,
b) sastaviti zapisnik najkasnije u roku od 15 dana nakon održane sjednice i dostaviti ga na uvid i odobrenje Povjereniku koji ga potpisuje i šalje Biskupskom ordinarijatu.
Kraću obavijest za javnost o radu Povjerenstva mogu dati Povjerenik i/ili tajnik Povjerenstva.

VII. Financiranje

Rad Povjerenika i članova Povjerenstva je na opće dobro Crkve i kao takav je na volonterskoj osnovi, tj. bez financijske nadoknade. Troškove rada Povjerenstva (potrošni materijal, nužna tehnička pomagala, slanje obavijesti, …) podmiruju se iz ekonomata Biskupskog ordinarijata.

VIII. Dopune i promjene

Promjene i dopune Pravilnika može predlagati Povjerenstvo dvotrećinskom većinom glasova svih članova Povjerenstva a odluku o promjenama i dopunama donosi dijecezanski biskup.

Broj: 48 /2025.
Banja Luka, 6. veljače 2025.

✠ Željko Majić,
biskup

Vlč. Pero Ivan Grgić, kancelar

Back to top button