Vijesti 2016. godina

ODRŽANA TISKOVNA KONFERENCIJA NA KRAJU 66. REDOVITOG ZASJEDANJA BK BIH

Na završetku 66. redovnog zasjedanja Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, 18. ožujka 2016. u zgradi Biskupskog ordinarijata u Mostaru, upriličena je konferencija za novinstvo na kojoj su o tijeku zasjedanja govorili kardinal Vinko Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i predsjednik BK BiH, i mons. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski.

Kardinal Puljić je na početku zahvalio novinarima za iskazano zanimanje potičući ih da uvijek nastoje korektno raditi svoj posao. Ukazao je potrebu ozdravljanja javnog mnijenja i unošenja nade. Izvijestio ih je potom da se na proljetnom zasjedanju BK BiH tradicionalno razmatra o onom što je urađeno u protekloj godini, s osobitim naglaskom na rad tijela BK BiH. Izrazio je zadovoljstvo s onim što je dosad urađeno i s programima koji su predloženi biskupima za naredno razdoblje.

Biskup Perić pojasnio je da proljetno zasjedanje predstavlja određeni „ispit savjesti“, tj. ispit djelovanja u protekloj, 2015. godini. Istaknuo je da su biskupi, vrjednujući dosadašnji rad Povjerenstva za katehezu, odlučili osnovati Nacionalni katehetski ured (NKU) Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine te su zahvalili dosadašnjem voditelju Povjerenstva don Anti Pavloviću, a za ravnatelja NKU imenovali su vlč. Tomislava Mlakića. Kazao je također da su biskupi prihvatili prijedloge da se ove godine održe dva velika susreta: susret svih dekana na području BiH, kojih ima tridesetak u sve četiri biskupije, 28. travnja u Travniku, te Treći susret svećenika Bosne i Hercegovine koji će se održati, 16. lipnja 2016. u Tomislavgradu na temu božanskog milosrđa.

Na zamolbu da prokomentira pismo koje je uputio pismo patrijarhu srpskom gospodinu Irineju u svojstvu predsjednika BK BiH, kardinal Puljić je kazao da smatra da je pismo sadržajem bilo dovoljno jasno te ga stoga nije bilo potrebno dodatno pojašnjavati.

Zamoljeni da se osvrnu na stanje u BiH, kardinal Puljić je istaknuo da je veliki problem odlazak mlade populacije, za koju je kazao da ih hrabri da ostanu i da se ne boje žrtve. Apelirao je i na domaće i međunarodne strukture prisutne u državi da se uključe u nastojanja koja vode razvijanju privrede i tako otvore mogućnost ostanka ljudi spremnih živjeti od svog rada. Biskup Perić je, osvrćući se na jedan podatak prema kojem je u inozemstvo protekle godine otišlo oko 66 tisuća mladih svih etničkih skupina, izrazio žaljenje te kazao kako to sigurno podjednako pogađa sve čelnike vjerskih zajednica u BiH. Podsjetio je da odlazak mladih znači smanjenje prirodnog priraštaja što konačno vodi u nestajanje. Apelirao je na državne institucije da otvore radna mjesta pojasnivši da Katolička Crkva može podupirati društvo kroz karitativne i druge svoje organizacije, ali da je za život potreban posao.

Na pitanje da prokomentiraju trenutnu situaciju u gradu Mostaru, kardinal Puljić je kazao da teret krivnje nosi međunarodna zajednica koja je sadašnjim statutom grada na određen način Mostar „izdvojila od drugih gradova“. Biskup Perić je podsjetio da su biskupi ranije iznosili prijedloge u vezi s tim pitanjem te izrazio žaljenje da zanimanje, koje za ovo pitanje pokazuju novinari, zasad nisu pokazali domaći i strani politički predstavnici.

Na upit o tome, postoji li mogućnost da se ulicama Mostara zajedno prošetaju čelnici mjesnih vjerskih zajednica, biskup Perić je kazao da su već dogovarani neobvezni međusobni susreti njega s mjesnim muftijom i vladikom, ali su morali za sada biti odgođeni iz objektivnih razloga.

KTA
Mostar, 18. ožujak 2016.

Povezani članci

Back to top button