CARITASOVI DANI SMANJIVANJA RIZIKA OD KATASTROFA
Caritas biskupija Mostar Duvno i Trebinje Mrkan obilježio je Međunarodni dan smanjivanja rizika od katastrofa u društvu učenika, profesora i nastavnika iz škola iz Mostara i okolice koje su završile obuku na ovu temu. Približno 60 djece iz tri škole je prošlo obuku smanjivanja rizika od katastrofa, uz stručnjake iz Civilne zaštite, Gorske službe spašavanja, liječnika, Vatrogasaca ali i djelatnika Caritasa i nastavnika koji su vodili cijeli proces. Obuka u trajanju od 15 sati sadržavala je sve elemente koji su neophodni mladoj osobi kako bi znala opasnosti, rizike, načine prevencije i svoje mjesto u lokalnoj zajednici kada je riječ o sve većoj pojavi poplava, potresa, požara i drugih katastrofa. Nakon više od 6 mjeseci obučavanja, teoretskog i praktičnog učenici i nastavnici su DRR dane s Caritasom proslavili u Duhovno obrazovnom centru Emaus. Ravnatelj Ante Komadina i voditeljica projekta u Caritas biskupija Mostar Duvno i Trebinje Mrkan svima su čestitali na uspješno završenoj obuci, podijelivši im certifikate, dok je svaka škola Ivan Gundulić, srednja škola Sestara Milosrdnica i škola Ilići dobila „Diplomu“ . Za vrijeme druženja, napravljena je i simulacija požara u centru Emaus. Djeca su pozvala vatrogasce, i evakuirali se iz zgrade. Pokazna vježba vatrogasne jedinice iz Mostara, imala je za cilj educirati djecu i odrasle što je sve potrebno učiniti kako bi se vatra ugasila, i na koji način je moguće spasiti osobu s krova jedne ustanove. Učenici su u kontroliranom okruženju imali priliku sami ugasiti požar protupožarnim aparatom.
Caritas Vrhbosanske nadbiskupije uz međunarodni dan smanjivanja rizika od katastrofa proveo je evakuacijsku vježbu u Osnovnoj i Srednjoj školi Katoličkog školskog centra u Tuzli. Vježbu evakuacije podržali su vatrogasna jedinica, Civilna zaštita, hitna pomoć i Crveni križ iz ovog Kantona. Ovo je druga po redu evakuacijska vježba koju Caritas zajedno s pripadnicima institucija radi na području Kantona Tuzla. Tijekom simulacijske vježbe potresa i lokalnog požara u školi, kroz pokazne vježbe spašavanja, reanimiranja i osiguranja prostora, sve nazočne na vježbi pripadnici jedinica civilne zaštite su vodili kroz naraciju što se dešava i zašto je neophodno učiniti te korake. Učenici škola, profesori glumili su povrijeđene i tako aktivno sudjelovali u vježbi.
U Banjoj Luci, 23. listopada u organizaciji Caritasa biskupije Banja Luka s partnerima Vatrogasnom brigadom i Crvenim križem Banja Luke, u osnovnoj školi „Aleksa Šantić“ provedena je evakuacijska vježba 200 djece. Ovoj vježbi prethodila je proba, kako bi se izračunalo vrijeme potrebno za izlazak 200 djece. Kroz vježbu, djeca, vatrogasci, Crveni križ i Caritas su radili na pripremljenosti škole za katastrofe poput požara, potresa, poplave i drugih. Tijekom simulacije povreda djeci je na praktičnom primjeru pokazano saniranje povreda nastalih u požaru i umjetno disanje. Tijekom pripremne vježbe i na samoj evakuacijskoj vježbi uprava škole je naglasila važnost ovakve vježbe jer su sebi posvijestili nedostatke postojećeg plana. Vrtićka skupina iz Banje Luke iz vrtića Maslačak je također sudjelovala kao promatrači evakuacijske vježbe, pod vodstvom njihove ravnateljice Larise Klepac.
Evakuacijska vježba u Banjoj Luci bila je ujedno i završna aktivnost Caritasovih dana za smanjivanje rizika od katastrofa. Tijekom ovih dana u aktivnostima sudjelovalo je preko 400 djece, 30 nastavnika i profesora, više od 50 pripadnika civilne zaštite, vatrogasaca, volontera Crvenog križa, djelatnici Hitne pomoći i Caritasovi djelatnici koji rade na osmišljavanju i realiziranju ovih aktivnosti. Svima veliko hvala na odzivu sudjelovanja u ovakvim aktivnostima, spremnosti na zajednički rad na dobro svih.
CARITAS
Sarajevo, 24. listopad 2018.