Vijesti 2018. godina

PRIOPĆENJE SA ZASJEDANJA KOMISIJE HBK I BK BIH ZA HRVATSKI MARTIROLOGIJ I POVJERENIKA ZA POPIS ŽRTAVA

Zajednička sjednica Komisija HBK i BK BiH za hrvatski martirologij te biskupijskih povjerenika za popisivanje žrtava, pod predsjedanjem mons. Jure Bogdana, vojnog ordinarija u Republici Hrvatskoj, održana je 8. ožujka u sjedištu Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu. Na sjednici je prisustvovao i mons. Mile Bogović, umirovljeni gospićko-senjski biskup.

Središnji dio sjednice sačinjavala su izvješća članova povjerenika koja su podnijeli o svom radu u proteklom razdoblju od prošle sjednice. Poseban naglasak stavljen je na popisivanje žrtava koje povjerenici sa svojim suradnicima provode već više godina zaredom. Ovim radom želi se pomoći rasvjetljenju bremenite prošlosti, upoznavanju podataka i događaja koji su često manipulirani i služe u dnevnopolitičke svrhe. Dosad je mnogo postignuto, te su u nekim (nad)biskupijama pri završetku toga opsežnoga i zahtjevnoga posla, no ima i poteškoća, posebice u nekim krajevima. Posao traži višestruki stručni angažman provjere podataka, pored arhivskog gradiva, objavljene literature, svjedočenja tek malobrojnih živućih svjedoka. Od osobite važnosti su matice krštenih i umrlih zbog čega je neophodna pomoć i podrška mjesnih pastoralnih djelatnika, župnika i drugih svećenika. Neki povjerenici predstavili su projekt svećenicima na terenu na dekanatskim susretima što im onda olakšava pristup podatcima i obradi istih. Prikupljeni podaci još nisu objavljivani i za javno korištenje.

U raspravi je naglasak stavljen na što detaljnijem prikupljanju podataka o mogućim žrtvama ubijenima iz mržnje „prema vjeri” (in odium fidei) za koje postoji mogućnost uzdizanja na čast oltara. Predsjednik je o toj temi detaljnije govorio te upoznao nazočne o postupku proglašenja blaženim ili svetim u koji je i sam bio uključen u svojstvu rimskog postulatora bl. Miroslava Bulešića, svećenika mučenika iz komunističkoga razdoblja.

Glede nastavka djelovanja i rada Komisije prisutni su razmatrali mogućnosti prijedloga o organiziranju znanstvenih skupova po uzoru na dva prethodna održana 2012. i 2014. Tiskani zbornici tih znanstvenih skupova sadržavaju opsežnu i korisnu građu za upoznavanje i proučavanje tema vezanih uz martirologij. Sve bi to pomoglo da se prikupljeni podaci o žrtvama i događajima znanstveno i objektivno prouče i predoče javnosti.

Biskup Bogović predstavio je ideju o izgradnji Svehrvatskoga groba za koji su nadležne ustanove Ministarstva branitelja pokazale dobru volju njegova rješavanja. Svehrvatski grob zamišljen je kao počivalište za sve hrvatske žrtve koje čekaju na svoj dostojanstven ukop, a kojima su već desetljećima njihovi zemni ostaci neprimjereno odloženi po raznim ustanovama, pokopani u masovnim grobnicama i bačeni po raznim jamama u Hrvatskoj, Sloveniji i drugim zemljama. Svako ljudsko biće zaslužuje primjereno zemaljsko počivalište i civilizacijski pristup i pokop.

U daljnjem radu članovi Komisije i povjerenici su razmatrali i pitanja nedavno usvojenog dokumenta Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima te su o ovome predmetu iznijeli svoje stajalište: „U dokumentu Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima ističe se navodna višeznačnost zvijezde petokrake, no držimo kako niti jednom totalitarnom simbolu nema mjesta u hrvatskoj javnosti. To se svakako odnosi i na zvijezdu kao simbol komunističkog totalitarizma, pod kojom su upravo u hrvatskom slučaju počinjeni masovni zločini kao izraz kršenja ljudskih prava, prava na slobodu vjeroispovijedanja i slobodu mišljenja i izražavanja. Ti zločini i ta kršenja nisu bili ograničeni isključivo na razdoblje od proljeća 1945., nego su činjeni i znatno prije (podsjetimo primjerice na slučaj Dakse u listopadu 1944. godine), a nastavljeni su i tijekom Domovinskoga rata.

Isto tako držimo da zabrane nisu najbolji put, no ukoliko se preporučuju trebale bi biti primijenjene na sve simbole totalitarizma bez razlike. Držimo ipak kako je bolje ne ići putem zabrana nego edukacije i prosvjećivanja”.

IKA
Zagreb, 9. ožujak 2018.

Povezani članci

Back to top button