OBILJEŽENA 30. OBLJETNICA SMRTI VLČ. BRANIMIRA ŽUPANČIĆA
Na dan smrti vlč. Župančića, 10. veljače, u prostorijama biskupskog ordinarijata u Banjoj Luci mons. Anto Orlovac održao je izlaganje na temu: „Mons. Branimir Župančić (1912.-1990.), svećenik i patnik za vjeru“. U svom predavanju vlč. Orlovac se fokusirao na najteži period Župančićeva života. Bilo je to vrijeme Drugog Svjetskog rata kao i vrijeme koje je uslijedilo pod komunističkim režimom.
Krajnje koncizno i decidno mons. Orlovac predstavio je život jednog svećenika koji je i u najtežim trenucima svoga života ostao vjeran svome zvanju katoličkog svećenika i velikog humaniste. To potvrđuju slijedeći argumenti iz života ovog dušobrižnika.
Nakon zaređenja za svećenika 06. travnja 1935. Župančić je obnašao razne službe koje su pred njega postavljane. Zbog izvanredne svoje sposobnosti i izvrsnih rezultata bio je poslan u Rim da doktorira. Iako je završio svoju doktorsku disertaciju zbog tadašnjih političkih okolnosti nikad je nije obranio. Svoju svećeničku službu nastavlja kao župnik u župi Bosanska Gradiška gdje ga zatiče Drugi svjetski rat.
Svoju službu župnika u Bosanskoj Gradiški započinje u isto vrijeme s početkom Drugog svjetskog rata 1939., a prisilno je završava s okončanjem rata 8. svibnja 1945. kada je, nakon ulaska partizana u Bosansku Gradišku bio uhićen i osuđen. Bio je to revan svećenik i borac za svakog čovjeka bez razlike na vjeru i naciju. Iako nikome nikakva zla nije počinio, a i otvoreno se protivio ustaškome režimu, na sudu je pravomoćno osuđen na 18 godina zatvora. Kasnije je ta kazna smanjena na 13 godina koje je odslužio u zeničkom zatvoru uz strogi fizički rad.
Kao ratni župnik u Bosanskoj Gradiški osobno se zauzeo protiv rušenja pravoslavne crkve od strane ustaša. U takvim izuzetno teškim vremenima ostao je svijetli primjer humanosti i borbe za ljudska prava. U nekoliko navrata založio se oko spašavanja zatvorenih i zarobljenih civila većinom srpske nacionalnosti. Premda je sve to činio u duhu Evanđelja i onoga što pred njega stavlja svećenički poziv, povjesničar Viktor Novak u svom djelu „Magnum crimen“ sve je ove činjenice izokrenuo tako da se sve to bilo usmjerilo protiv župnika Župančića. Zbog svog kršćanskog stava i zalaganja za potlačene i progonjene od strane ustaškog režima Župančić je neko vrijeme proveo i u logoru Stara Gradiška. Iako je sve to doživio i proživio nije se dao zahvatiti mržnjom nego je dobro činio i svojim progoniteljima.
Nakon odslužene zatvorske kazne, Župančić postaje župnik župe Mrkonjić grad gdje ostaje punih 9 godina. Iza toga je nepunih 19 godina proveo u Banjoj Luci gdje je 1985. u banjolučkoj katedrali proslavio i svoju zlatnu misu. Bio je ozbiljan kandidat i za banjolučkog biskupa. Preminuo je 10. veljače 1990. u 78. godini života.
U sklopu večerašnjeg događaja bilo je i predstavljanje knjige autora mons. Ante Orlovca pod naslovom: „Žrtvoslov bosanskogradiškog dekanata“.
Knjigu je prvo predstavio dr. fra Velimir Blažević, umirovljeni profesor, ističući da je autor već poznat u svom radu na temu stradanja vjernika kako kroz Drugi svjetski rat tako i kroz Domovinski. Kao i u drugim svojim radovima dr. Orlovac je i u ovom slučaju nesvakidašnjom energijom, žarom i upornošću tragao za podacima o istini dugo vremena svjesno prešućivanoj i prekrivenoj velom tajne o stradanju Hrvata i katolika na jednom veoma turbulentnom prostoru.
Nakon prof. Blaževića o knjizi je progovorio i pomoćni biskup banjolučki mons. dr. Marko Semren. On je istaknuo da se dr. Orlovac već desetljećima bavi povijesnim proučavanjem te je postao veliki zaljubljenik i istraživač arhivske građe i vrsni stručnjak u interpretiranju i iznošenju na vidjelo mnogih skrivenih događaja iz povijesti hrvatskog i katoličkog puka, posebno povijesti ugašenih župa banjolučke biskupije. Ova knjiga je plod toga dugogodišnjeg strpljivog istraživanja, provjeravanja osluškivanja i pisanja. Na koncu se biskup zahvalio autoru knjige i toplo je preporučio svim sudionicima večerašnjeg skupa.
Izvor: Samostan Petrićevac
www.samostan-petricevac.org
Banja Luka, 11. veljače 2020.