IntervjuIzdvajamoVijesti 2022. godina

RAZGOVOR S BISKUPOM MARKOM SEMRENOM O PROSLAVI 5. OBITELJSKOG DANA U BOSNI HERCEGOVINI

Biskupi Biskupske konferencija Bosne i Hercegovine sa svog 84. redovitog zasjedanja, održanog 13. i 14. srpnja 2022. u Banjoj Luci, uputili su poziv svim članovima svojih biskupijskih zajednica kojima je to moguće, a posebno vjernicima iz susjednih župa, da se i ove godine ujedine na Euharistijskom slavlju u nedjelju 31. srpnja 2022. u crkvi Svete Obitelji na Kupresu na proslavi petog Obiteljskog dana. Svečano Euharistijsko slavlje u nedjelju, 31. srpnja u 11 sati predvodit će nadbiskup metropolit vrhbosanski u miru kardinal Vinko Puljić, a prigodnu propovijed uputit će predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH. Euharistijskom zajedništvu pridružit će se i biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić kao i predsjednik Vijeća za obitelj BK BiH mons. Marko Semren, pomoćni biskup banjolučki. U kupreškoj župnoj crkvi u subotu 30. srpnja 2022. u 19 sati biskup Semren će predvoditi Misu uočnicu i klanjanje pred Presvetim nakon Mise pa smo ga zamolili za razgovor na temu predstojećeg Obiteljskog dana u BiH:

KTA: Obiteljski dan na razini svih biskupijskih zajednica u BiH redovito se održava na Kupresu. Zašto je odabran Kupres odnosno župna crkva u tom gradu?

Mons. Semren: Velika župna crkva na Kupresu posvećena je Sv. Obitelji i ta svetkovina se slavila u zadnju nedjelju mjeseca srpnja, kada se mnogi stanovnici Kupresa sakupe sa svih strana svijeta na slavljenje Svete Obitelji, jer ih zimi za Sv. Obitelj bude manje. Kupres je i pogodno mjesto za sve vjernike iz svih nad/biskupija jer se tu dotiču, graniče sve biskupije. Kupres ima i sve potrebne sadržaje za okupljanje većeg broja vjernika, hodočasnika. Prvi Obiteljski dan u BiH bio je ujedno i priprava za Treći nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji, koji je održan 15. i 16. rujna 2018. u Splitu i Solinu pod geslom Obitelj – izvor života i radosti.

KTA: U večernjim satima 30. srpnja nakon Svete mise bit će upriličeno klanjanje pred Presvetim. Na koju nakanu i o čemu će se tom prigodom razmišljati?

Mons. Semren: Vodilja petog Obiteljskog dana jest: Obiteljska ljubav: poziv i put svetosti i Rod donose i u starosti, vezano uz drugi Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba. Obitelj je najvažnija ljudska zajednica na Zemlji. Isus je rođen u prirodnoj obitelji, ali je osnovao i novu obitelj koja se zove Crkva. Uostalom, on je htio da cijelo čovječanstvo postane jedna obitelj.

Tekstovi klanjanja usmjereni su na starije osobe djedove i bake, koji su “korijeni i sjećanje jednog naroda” s prijedlozima nakana pape Franje kao i prenošenje mladima baštine vjere.

KTA: Što pastiri biskupijskih zajednica u BiH žele postići obilježavanjem Obiteljskog dana?

Mons. Semren: Pastiri biskupijskih zajednica BiH pridružili su se pozivu pape Franje i Dikasterija za laike, obitelj i život te Rimske biskupije na 10. Svjetski susret obitelji u Rimu, koji se održao od 22. do 26. lipnja 2022. s namjerom da se održi i na razini mjesnih Crkava, kako bi što više obitelji moglo sudjelovati u proslavi susreta. Geslo susreta je bilo: Obiteljska ljubav: poziv i put svetosti. Na susretu je sudjelovala i delegacija BK BiH (don Ante Vrhovac te obitelj Goluža – Mario i Marijana, supruzi, i djeca Nikola, Magdalena i Marija), koja je jedna od 200 delegacija iz čitavog svijeta. Ovim činom i naša partikularna Crkva pridružila se općoj Crkvi.

KTA: Biskupi su odlučili također da na Kupresu bude obilježen i drugi Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba, koji će se na razini cijele Crkve proslaviti tjedan dana ranije. Na što je Sveti Otac stavio naglasak u svojoj poruci za ovaj dan?

Mons. Semren: Dobra se starost ne improvizira, nego se zaslužuje i priprema kroz čitav život. Naša je nesreća to što dok starimo, nemamo iskustva starosti! Znati ostarjeti jedno je od najtežih životnih umijeća. Svi ne uspijevaju razumjeti taj prijelaz.

Vodilja poruke pape Franje za II. Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba jest: „Rod donose i u starosti“ (Ps 92). Mnogi ljudi gledaju na starost različito, neki je smatraju nekom vrstom bolesti, s kojom je bolje izbjegavati svaki kontakt (kultura odbacivanja), drugi prihvaćaju svetopisamsko poimanje da su starije osobe živi znakovi dobrohotnosti Boga. „Blagoslovljena kuća u kojoj živi starija osoba i blagoslovljena obitelj u kojoj se starije poštuje“.

Starost je, doista, dob života koju nije lako razumjeti, čak ni nama koji je već proživljavamo. Iako joj prethodi dug put, nitko nas nije pripremio suočiti se s njom, kao da nas, malne, iznenadi. S jedne strane smo u napasti da tjeramo od sebe starost skrivajući svoje bore i pretvarajući se da smo vječno mladi; s druge strane, čini se da nemamo drugog izbora nego živjeti razočarani i pomiriti se s tim da nemamo više “plodove koje možemo donijeti”. Tako se k nebu uzdiže molitva psalma: »Ne zabaci me u starosti: kad mi malakšu sile, / ne zapusti me!« ( Ps 71, 9). Međutim, taj isti psalam, koji promišlja o Božjoj prisutnosti u raznim životnim dobima, potiče nas da se nastavimo nadati: kad dođu starost i sijede vlasi, On će nam nastaviti davati život i neće dopustiti da nas zlo svlada. Pouzdajući se u njega, naći ćemo snagu da mu uzdižemo sve veću hvalu (usp. rr 14-20) i otkrit ćemo da starenje nije samo prirodno starenje tijela ili neizbježan protok vremena, već dar dugog života. Starenje nije kazna, već blagoslov!

Zato se moramo brinuti za sebe i naučiti živjeti aktivnu starost, također – s duhovnoga gledišta – njegujući svoj unutarnji život marljivim čitanjem Božje riječi, svakodnevnom molitvom, redovitim pristupanjem sakramentima i sudjelovanjem u bogoslužju. Osim odnosa s Bogom, valja njegovati i odnose s drugima: osobito u obitelji, s djecom, unucima, kojima treba iskazivati svoju ljubav punu brižnosti i pažnje. Tako i sa siromasima i patnicima, kojima trebamo izražavati svoju blizinu kroz konkretnu pomoć i molitvu. Sve to će nam pomoći da se ne osjećamo kao puki promatrači u kazalištu svijeta, da se ne ograničavamo na “gledanje s balkona”, na “virenje kroz prozor”. Ako umjesto toga izoštrimo svoja osjetila da prepoznaju Gospodinovu prisutnost, bit ćemo kao “zelena maslina u domu Božjem” (usp. Ps 52, 10) i moći ćemo biti blagoslov onima koji žive s nama, to je naš doprinos revoluciji nježnosti, duhovnoj revoluciji, koju se vodi golim rukama i bez oružja.

Djedovi, bake i starije osobe imaju veliku odgovornost: naučiti žene i muškarce našeg vremena da na druge gledaju istim razumijevanjem i pogledom punim ljubavi kojim gledaju svoje unuke. Kroz brigu za bližnjega odrasli su u čovještvu i danas mogu biti učitelji miroljubivog načina života ispunjenog pažnjom prema najslabijima. Njihov stav se može pogrešno protumačiti kao slabost ili mekušavost, ali krotki su a ne agresivni i izrabljivači, ti koji će baštiniti zemlju (usp. Mt 5, 5). Iz ovoga proizlazi i skrb za svijet, za zemlju, zajednički dom i za sve koji na njemu žive. A to govori da je zajednički život u miru ne samo moguć, već i nužan.

»Postanimo i mi pomalo pjesnici molitve: uživajmo u traženju vlastitih riječi, poslužimo se onima kojima nas uči Božja riječ«. Naša zaufana molitva može mnogo: može pratiti bolni vapaj onih koji trpe i pomoći da dođe do promjene u srcima. Možemo biti „stalni ‘zbor’ velikog duhovnog svetišta, gdje molitva prošnje i pjesma hvale podupiru zajednicu koja radi i bori se na poprištu života“.

KTA: Što biste željeli poručiti obiteljima, a posebno starijim osobama?

Mons. Semren: Govoreći o važnost Obiteljskog Dana u BiH ističemo da su obitelji nositeljice života, nada i budućnost BiH; obitelji su sakramentom svete ženidbe postale intimna zajednica života i ljubavi, te kao takve osposobljene biti prvom životnom stanicom društva i prvom školom društvenih vrlina. Obitelji su željne i voljne riječju i primjerom svjedočiti svoju vjeru te zauzeto i aktivno sudjelovati u društvenom životu, kao i životu i poslanju Crkve. Obiteljski dan u BiH jest očitovanje katoličkog i obiteljskog zajedništva na razini Biskupske konferencije. Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba jednako tako je prilika da još jednom, s radošću, posvjedočimo da Crkva želi slaviti zajedno sa svima onima kojima je Gospodin – kao što kaže Biblija – “obilno ispunio dane”, a papa Franjo poručuje da su starije osobe živi znakovi dobrohotnosti Boga i nadodaje: „Blagoslovljena kuća u kojoj živi starija osoba! Blagoslovljena obitelj u kojoj se starije poštuje!“

Molimo Gospu, Majku nježnosti, da nas sve učini tvorcima revolucije ljubavi, kako bismo zajedno oslobodili svijet od sjene samoće i zloduha rata. Današnji Dan može nam i treba biti svjetlo života. Prihvatimo ga, jer samo u vjernosti Bogu i služenju životu u obitelji možemo naći puninu života obećanu vjernim vršiteljima njegove svete volje.

KTA
Banja Luka, 25. srpnja 2022.

Povezani članci

Također provjerite
Close
Back to top button