OKRUGLI STOL O PRISTUPAČNOJ KOMUNIKACIJI U SKLOPU PROJEKTA ACTIVE
Caritas BiH i SEC Banja Luka u prostorijama Saveza MeNeRaLi Banja Luka, održali su okrugli stol na temu: Važnost pristupačne komunikacije i Easy to Read standardi.
U prostorijama Saveza MeNeRaLi u Banja Luci održan okrugli stol na temu važnosti pristupačne komunikacije i Easy to read standarda. Učešće na okruglom stolu uzeli su Savez udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Republike Srpske MeNeRaLi Banja Luka, Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima ONIX Banja Luka, Centar za socijalni rad Banja Luka, Udruženje Neven Prijedor, Centar Dajte nam šansu Zvjezdice, Dnevni centar Zajedno, JU Gerontološki centar Banja Luka, Dom za njegu starih lica Vidovo vrelo i USZS Dom za starija lica Bardača.
U uvodnom dijelu panelistice gđa Slavica Jukić (SEC Banja Luka) i gđa Gordana Ilić Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima ONIX Banja Luka, podijelile su s nazočnim uvodne informacije o projektu ACTIVE (Pristupačna komunikacija u socijalnom uključivanju ranjivih skupina na zapadnom Balkanu.). Gđa Slavica Jukić (SEC Banja Luka) istaknula je kako je glavni cilj projekta prilagodba informacija, tekstova, priručnika prema metodi (Easy to Read) pristupačnije komunikacije u cilju socijalnog uključivanja marginaliziranih osoba, osoba s invaliditetom i drugih osoba kojima je pristup informacijama onemogućen ili otežan.
Gđa Gordana Ilić (ONIX Banja Luka): “Krajnje je vrijeme da počnemo razmišljati o prilagođavanju informacija za osobe kojima je to potrebno, pored personalne asistencije koja je neophodna. Mi u Banja Luci nemamo stanovanje uz podršku za lica sa intelektualnom teškoćama, stoga ako želimo da budu uključene u zajednicu, mi se moramo početi baviti pristupačnom komunikacijom.“
Koliko je bitno da lica s intelektualnim teškoćama koriste sve resurse u društvu, gđa Ilić navela je kroz primjer promjene koju vidi s korisnicima kojima radi, kada imaju priliku sudjelovati u različitim sadržajima, ističući kako lica s intelektualnim teškoćama trebaju koristiti sve resurse jedne zajednice: „Lica sa intelektualnim teškoćama trebaju da koriste sve resurse jedne zajednice, a u tome im može pomoći prilagođena komunikacija i pružatelji podrške. Pored pristupačne komunikacije, potrebno je raditi sa osobama koje su uposlene u opštinama, u policiji, jer pored prilagođene informacije moramo edukovati i ljude kako da postupaju sa licima sa intelektualnim teškoćama.“
Gđa Željka Ninković (Centar Dajte nam šansu Zvjezdice), podijelila primjer potpomognute komunikacije, koju je imala priliku vidjeti kroz studijske posjete Hrvatskoj, gdje se pomoću aplikacija na mobitelu tekstovi pretvaraju u glasovnu – zvučnu poruku. Gđa Ninković je također naglasila koliko je potrebno da se osoblje javnih ustanova educira, u pristupu s osobama s intelektualnim teškoćama i invaliditetom.
Gđa Danijela Perišić (Centar za socijalni rad Banja Luka) – tumač za znakovni jezik, naglasila je važnost uloge lingviste u procesima prilagodbe komunikacije za bilo koju kategoriju, kao i važnost tumačenja pojmova u svakodnevnoj komunikaciji: „Mi tumači za znakovni jezik nismo prevoditelji, mi smo tumači. Ja ne prevodim nešto bukvalno, jer ako gluha osoba nema dovoljan fond riječi, ako nije dovoljno educirana, mi ne možemo prevoditi, mi moramo tumačiti. Mislim da je tako i s pristupačnom komunikacijom generalno.“
Pored predstavljanja projekta ACTIVE kojem je cilj kroz pristupačnu komunikaciju socijalno uključivanje marginaliziranih osoba, osoba s invaliditetom i drugih osoba kojima je pristup informacijama onemogućen ili otežan, predstavljen je i Easy to Read centar koji je trenutno u fazi formiranja, a koji će koristiti kao resursni centar za pristupačnu komunikaciju. Sudionicima okruglog stola predstavljen je i Vodič za pristupačne događaje, koji ima za cilj olakšati planiranje, pripremu i provođenje događaja bez barijera. Vodič je nastao oslanjajući se na smjernice za planiranje pristupačnih događaja objavljenih od strane organizacije Ramp-Up.me, kontrolne liste za organizaciju pristupačnih događaja izrađenih od strane organizacije WeltWagWenser i Grenzenlos iz Njemačke, kao i „Priručnika za analizu pristupačnosti“ koji je izdao Caritas BiH.
Zaključci okruglog stola Važnost pristupačne komunikacije i Easy to Read standardi, su da ako želimo da se lica s intelektualnim teškoćama, osobe s invaliditetom, te druge osobe kojima je pristup informacijama otežan, uključe u društvene tokove, potrebno raditi na pristupačnoj komunikaciji. Susretu je u ime Caritasa BiH nazočio gdin. Siniša Sajević.
Caritas Bosne i Hercegovine, sa SEC-om Banja Luka nastavlja provedbu projekta ACTIVE, podržanog od strane RENOVABIS-a i Caritasa Austrije kroz osiguravanje pristupačne komunikacije ranjivih kategorija primjenjujući EtoR standarde, kao i podizanje svijesti kod institucija, donosioca odluka, te drugih ključnih aktera o potrebama i važnosti pristupačne komunikacije.
caritas.ba