Blagoslov gradilišta Križnoga puta
U poslijepodnevnim satima 27. studenoga 2024. pokraj Franjevačkog samostana svetog Petra i Pavla na Gorici u Livnu blagoslovljeno je gradilište budućeg Križnog puta. Naime, sama izgradnja jednoga ovako impozantnoga djela, od ideje do realizacije, želja je livanjskog franjevca fra Joze Vrdoljaka koji dugi niz godina pastoralno djeluje u zemljama Zapadne Europe.
Nakon što su pribavljene sve potrebne dozvole, od onih crkvenih do općinskih i federalnih, krenulo se u realizaciju projekta. A prvi korak je svakako bio današnji blagoslov gradilišta koje je blagoslovio biskup u miru dr. fra Marko Semren uz prisustvo livanjskog gvardijana fra Marka Ešegovića, profesora na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu i člana Vijeća za sakralnu umjetnost i građevinarstvo Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Danimira Pezera, novaka Bosne Srebrene te ostalih fratara koji žive i djeluju u goričkom samostanu. Pored braće franjevaca blagoslovu su prisustvovali i djelatnici poduzeća Livnoputovi s direktorom gosp. Tomislavom Vrdoljakom.
Obred blagoslova se sastojao od nekoliko misli kojima je biskup fra Marko uveo okupljene u sam čin, službe riječi, molitve vjernika, blagoslovne molitve koja je bila popraćena kađenjem i blagoslovom svetom vodom, te završnog blagoslova.
U svom nagovoru biskup fra Marko je između ostaloga rekao: „Nije pretjerano reći da je sva povijest čovječanstva u znaku križa i da je svaki ljudski život u određenom smislu križni put. U vremenima kao što je naše vrijeme krivi smo što šutimo o Bogu, što ga zaboravljamo. Vrlo je važno da gledamo na Raspetog Krista kao na zaljubljenog svjedoka kojemu je Bog prvi, komu je Bog sve, komu je Bog jedini i da učimo od njega. Sve se mora dati ili napustiti bilo koja stvar da bi se služilo Bogu. U isto vrijeme, u ovom našem vremenu ispunjenom mržnjom, sebičnošću i nasiljem, ništa nije toliko očito kao Križ, gdje svijetli, otvorenih očiju prema svima, Kristovo srce, koje nije radi sebe, nego radi nas podnijelo muku.“
Izvođač zemljanih radova je građevinsko poduzeće Livnoputovi d.o.o. iz Livna, dok same postaje Križnog puta rade trojica renomiranih bosansko-hercegovačkih akademskih kipara: Anto Jurkić, Dejan Pranjković i Ilija Skočibušić.
Izabrani akademski kipari su dobili zadatak da svoje prijedloge dadnu u betonu i bronci. Budući da su međusobno surađivali, evo što su napisali o prijedlozima:
„Ovaj je Križni put zamišljen u kombinaciji betona i bronce:
- Beton kao čovjekov proizvod koji odiše hladnoćom, surovošću i otuđenošću od prirode, čime se želi naglasiti i opisati stanje današnjeg suvremenog čovjeka koji postaje sve hladniji, krući i ujedno nesposobniji za susret s onim iskonskim, s Bogom. Ali ipak u betonu se pojavljuju likovi Marije, Veronike, Šimuna i jeruzalemskih žena koji uspijevaju postići sklad i povezanost s broncom, što simbolički ostavlja tračak nade da postoji mogućnost za sjedinjenje ljudskog i božanskog.
- U svim postajama lik Krista bit će od bronce, jer bronca odiše trajnošću i dostojanstvom, što simbolizira božansku stvarnost.
- Patina bronce je predviđena tako da prve postaje budu kao staro zlato, jer zlato simbolizira božansko. Kako postaje idu prema kraju patina postaje tamnija kroz što se želi naglasiti ljudsku želju da u Kristu uništi sve božansko.“
Postaje Križnog puta bit će lijevane u „Ljevaonici umjetnina Jurkić d.o.o.“ u Donjoj Tramošnici. Završetak svih radova, koje će nadzirati ing. Drago Rimac, planiran je za sredinu kolovoza 2026. godine.
FIA