IzdvajamoVijesti 2024. godina

Godišnji susret vjeroučitelja Banjolučke biskupije

U subotu, 31. kolovoza 2024., u župi Prijedor održan je godišnji susret vjeroučitelja Banjolučke biskupije koji predaju vjeronauk u školama. Riječ dobrodošlice nazočnima uputio je predstojnik Katehetskog ureda Banjolučke biskupije, dekan i župnik u Prijedoru, mr. vlč. Marko Vidović.

Na susretu je sudjelovala većina vjeroučitelja, njih 30-ak.

S ovogodišnjom temom susreta „Vjeroučitelj – evangelizator, svećenik po krsnoj milosti“ vjeroučitelje je upoznao banjolučki biskup mons. Željko Majić.

U svom izlaganju biskup je istaknuo da vjeroučitelj treba biti osoba molitve, osoba koja živi sakramentalni život nadahnjujući se riječju Božjom. „Ideal vjeroučitelja je Isus Krist“, naglasio je biskup te ih upoznao s dimenzijama crkvenosti: „dimenzija prihvaćanja vjerskih istina, liturgijsko-molitvena dimenzija, moralno-etička dimenzija, dimenzija biti kršćanin u društvu te dimenzija prihvaćanja crkvene organizacije. Sve ove dimenzije treba i prihvatiti i živjeti“.

Govoreći o duhovnosti vjeroučitelja biskup ih je pozvao da svoj pogled usmjere Kristu i ne zaborave na „vertikalu“ u svom životu, te da budu svojim životom primjer onima koje poučavaju.

Na kraju svog izlaganja biskup Majić zahvalio je svim vjeroučiteljima na njihovu radu, poslanju i svemu što čine u Crkvi.

U nastavku susreta osvrnuli su se na aktualnu problematiku vezanu za vjeronauk u školama na području Banjolučke biskupije.

Nakon radnog dijela uslijedilo je euharistijsko slavlje u župnoj crkvi sv. Josipa u Prijedoru, koje je predslavio biskup Majić uz koncelebraciju mr. vlč. Marka Vidovića, vlč. Darka Anušića, mr. vlč. Zlatka Matića i fra Tomislava Svetinovića.

Susret je završio zajedničkim objedom i druženjem u prostorijama župne dvorane u Prijedoru.

B.I.