IzdvajamoVijesti 2024. godina

Izaslanstvo Američke biskupske konfercije pohodilo Banja Luku

U okviru višednevne posjete Crkvi u Bosni i Hercegovini, izaslanstvo Američke biskupske konferencije, 24. i 25. rujna, boravilo je u Banjoj Luci. U izaslanstvu, koje je predvodio nadbiskup i metropolita Chicaga kard. Blase J. Cupich, bili su:  mons.  Jeffrey Monforton, pomoćni biskup Detroita koji je i predsjednik Pododbora za pomoć Crkvi u Srednjoj i Istočnoj Europi te Jeniffer Healy, pomoćnica ravnatelja Ureda za pomoć Crkvi u Srednjoj i Istočnoj Europi.

Prvoga dana susreli su se s banjolučkim biskupom mons. Željkom Majićem. Susretu su nazočili: mons. Karlo Višaticki, generalni vikar i mons. Ivica Božinović, ekonom.

Biskup Majić zahvalio je predstavnicima Biskupske konferencije za sve dobro koje su do sada učinili za Banjolučku biskupiju i ukratko predstavio stanje u Biskupiji koja je u posljednjih 30 godina ostala bez preko 80% predratnih vjernika te na Kristov oltar prinijela žrtvu osmorice svećenika i jedne časne sestre ubijenih in odium fidei.

Kardinal Chupich je rekao kako je razlog ove njihove posjete iz bliza se susresti – „rukom dodirnuti“- mjesne Crkve, bolje razumjeti stanje u kojima se nalaze kako bi, u skladu s mogućnostima, mogli pomoći ovoj Crkvi koja na poseban način trpi.

Prvi dan završio je bratskom večerom na kojoj su, uza članove Ordinarijata, bili prisutni umirovljeni svećenici u Svećeničkom domu te župnici banjolučkih gradskih župa.

Drugoga dana, nakon sv. Mise, delegacije je posjetila župnu crkvu i samostan sv. Ante Padovanskog u Presnačama, Caritasove centre: Dom za stre i nemoćne „Sv. Ivana Pavao II“ i vrtić „Sv. Ana“, trapističku opatiju „Marija Zvijezda“, Katolički školski centar „Bl. Ivan Merz“ te župu i svetište sv. Male Terezije. Posjet su završili pohodom i molitvom kapelici bl. Ivana Merza u banjolučkoj katedrali sv. Bonaventure, gdje se čuvaju Blaženikove relikvije.

Članovi izaslanstva su sa zanimanje pratili izlaganje odgovornih i djelatnika u župama i ustanova, susreli se s djecom u Vrtiću i učenicima KŠC-a „Bl. Ivan Merz“. U Presnačama, u spomen sobi, upisali su se u spomen knjigu te pomolili na mjestu mučeničke smrti vlč. Filipa Lukende i s. Cecilije Grgić.

Nakon pohoda Crkvi u Banjoj Luci, izaslanstvo je u pratnji generalnoga vikara pošlo u Zagreb, glavni grad Države iz koje su se prije više od 100 godina djedovi i bake kardinala Chupicha odselili u Ameriku.

KTA