IzdvajamoVijesti 2024. godina

Nadbiskup Vukšić s biskupima Majićem i Stojanovim posjetio episkopa Tetovsko-gostivarskog Josifa

Nadbiskup metropolit vrhbosanski Tomo Vukšić, zajedno s biskupom banjolučkim Željkom Majićem i pratnjom, boravi u Skopju prigodom proslave 25. obljetnice biskupske službe skopskog biskupa i strumičko-skopskog eparha mons. Kire Stojanova.

U četvrtak, 5. rujna 2024. u prijepodnevnim satima, za vrijeme svoga boravka u Skopju prigodom proslave 25. obljetnice biskupske službe skopskog biskupa i strumičko-skopskog eparha mons. Kire Stojanova, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, predsjednik Biskupske konferencije BiH, zajedno s biskupom Stojanovim, biskupom banjolučkim mons. Željkom Majićem, prepoštom Stolnog kaptola vrhbosanskog mons. Pavom Jurišićem kao i ostalim članovima pratnje posjetili su Tetovsko-gostivarsku eparhiju u Tetovu gdje ih je dočekao episkop Josif sa svojim suradnicima, kao i ravnateljem Komisije za vjerske zajednice pri Vladi R.Sjeverne Makedonije gosp. Darijanom Sotirovskim.

Uz bratske izraze dobrodošlice nadbiskupu Vukšiću i ostalim članovima, episkop Josif pokazao je glavnu manastirsku crkvu Sv. Atanazija u Lešočkom manastiru. Govoreći o povijesti crkve, upoznao je nazočne sa relikvijama Sv. Kirila Lešočkog koji je kanoniziran 2022.g., a koji je važan za povijest makedonske Crkve kao obnovitelj i prosvjetitelj.

Izmolivši zajedno Gospodnju molitvu „Oče naš“ uputili su se u najstariju crkvu Uznesenja Marijina, a koja je nekoć bila glavna crkva u Lešočkom manastiru, a datira od 1326.g., te je jedna od najstarijih sačuvanih crkava u Pološkoj regiji.

Potom je susret nastavljen u episkopskoj rezidenciji u vrlo ugodnom ozračju, gdje je episkop Josif upoznao nadbiskupa Vukšića i ostale goste o povijesti i pastoralnom djelovanju mlade eparhije Tetovsko-gostivarske, istaknuvši da se osobito raduje svakom susretu u kojem otkriva bratsku podršku.

Nadbiskup Vukšić zahvalio je episkopu Josifu na srdačnom susretu i gostoprimstvu, kao i na razmijeni iskustava u kršćanskom svjedočenju i poslanju. Također je podsjetio da se prigodom svoga posljednjeg posjeta Makedoniji susreo s poglavarom Makedonske pravoslavne Crkve – Ohridske arhiepiskopije arhiepiskopom Stefanom. Mons. Tomo prisjetio se i svog liturgijskog uvođenja u nadbiskupsku službu u sarajevskoj katedrali kojem je nazočio i ravnatelj Sotirovski, te mu je zahvalio za njegovo lijepo služenje i odnos prema svakoj vjerskoj zajednici.

KTA/D.T.