Vijesti 2024. godina

Najava: Obilježavanje Svjetskog dana društvenih komunikacija 2024. godine u Bosni i Hercegovini

Katolička Crkva u Bosni i Hercegovini u nedjelju, 29. rujna 2024. obilježit će Svjetski dan sredstava društvenih komunikacija. Tog su dana svi katolici u biskupijskim zajednicama u BiH pozvani moliti za medijske djelatnike i razmišljati o Poruci Svetog Oca koju upućuje svake godine za tu prigodu.

Također se mole sve cijenjene medijske kuće da se uključe, u skladu sa svojim mogućnostima, u obilježavanje 58. Svjetskog dana sredstava društvenih komunikacija, koji se u Katoličkoj Crkvi obilježava u mjesecu svibnju, a iz praktičnih razloga biskupi BK BiH donijeli su odluku da u Bosni i Hercegovini to bude u posljednju nedjelju mjeseca rujna.

U prigodi proslave Dana medija, u nedjelju, 29. rujna 2023. u 12 sati predsjednik Vijeća za sredstva društvenog priopćivanja i predsjednik BK BiH mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, slavit će Svetu misu župi Presvetog Srca Isusova u Prozoru. Svi medijski djelatnici, koji žele i mogu, dobro su došli na ovo Misno slavlje. Bilo bi lijepo da svoj dolazak ranije najave župniku na e-mail: zupaprozor.rama@gmail.com ili Tajništvu Biskupske konferencije na e-mail: tajnistvo@bkbih.ba.

Kako je to bila praksa do sada i ove godine Vijeće za sredstva društvenog priopćivanja Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine pripremilo je prigodnu knjižicu. Uz Predgovor koji je napisao mons. Tomo Vukšić Predsjednik BK BiH i Vijeća za sredstva društvenog priopćivanja nalazi se ovogodišnja poruka pape Franje za 58. Svjetski dan sredstva društvenog priopćivanja pod naslovom Umjetna inteligencija i mudrost srca. Prema uistinu ljudskoj komunikaciji. Predložak homilije napisao je vlč. Žarko Vladislav Ošap a molitvu vjernika p. Mato Anić D.I. Na koncu se nalazi kritičko razmišljanje o poslanju medija autora vlč. Josipa Vajdnera pod naslovom Mediji na putu pastoralnog obraćenja zajednice.

Na 90. redovitom zasjedanju Biskupske Konferencije BiH održanom 16. i 17. srpnja 2024. u Banjoj Luci na petogodišnji mandat imenovani su sljedeći članovi Vijeća za sredstva društvenog priopćivanja BK BiH a to su: vlč. Josip Vajdner, glavni urednik Katoličkog tjednika i portala Nedjelja.ba, vlč. Žarko Vladislav Ošap, župnik župe Pohoda BDM u Banjoj Luci i banjolučki dekan, fra Danijel Nikolić, glavni urednik mjesečnika Svjetlo riječi, p. Mato Anić, ravnatelj i glavni urednik Radija Marije BiH, don Milenko Krešić, glavni urednik mjesečnika Crkva na kamenu, vlč. Dražen Kustura, predstojnik Ureda za odnose s javnošću i glasnogovornik Vrhbosanske nadbiskupije, gosp. Brane Vrbić, dopisnik Hrvatskog radija iz Žepča i vlč. Bojan Ivešić, glavni urednik Katoličke tiskovne agencije BK BiH.

Materijal:
Knjižica [PDF]