IzdvajamoVijesti 2024. godina

Proslava blagdana sv. Mihovila u Odžak Ćaiću

U nedjelju 29. rujna župa Odžak-Ćaić, najmanja župa u livanjskom dekanatu, proslavila je svoga nebeskog zaštitnika, sv. Mihovila, arkanđela.

Ovoj proslavi prethodila je trodnevna duhovna obnova pod motom: „Uvijek se radujte… u svemu zahvaljujte.“ (1 Sol 5, 16-18 ) koju je predvodio salezijanac don Vitomir Zečević, koji djeluje u Belom Manastiru.

Na sam blagdan sv. Mihovila svetu misu je predvodio biskup mons. Željko Majić. Bio je to ujedno i njegov prvi pohod ovoj župi.

Vlč. Ivo Martinović, župnik, u svome pozdravnom govoru poželio je dobrodošlicu biskupu te predstavio svoju župnu zajednicu.  Posebno je istaknuo ljubav svojih župljana prema župi koja se poglavito pokazala u tome da su nepunih pedeset godina života svoje župe sagradili čak dvije župne crkve. Prošle godine temeljito su obnovili župnu crkvu, toranj te župnu kuću. Župnik je istaknuo i zavičajnu udrugu „Naši dani“ koja prati sve važne projekte koji se događaju u ovoj župi.

Biskup je u svojoj propovijedi istaknuo snažni lik moćnog arkanđela Mihaela, ali i ostale dvojice arkanđela Gabrijela i Rafaela, koje bi svaki vjernik trebao staviti na vrata svoga srca, svoje obitelji, zajednice u borbi protiv raznih zala koje napadaju današnjega vjernika. Podsjetio je da ova župa dogodine slavi i svoj zlatni jubilej, pedeset godina svoga postojanja te otvorio jubilarnu godinu ove župe.

Na sv. Misi pjevali su pjevači župnog zbora iz župe Lištani zajedno sa zborom župe Odžak-Ćaić kojima je ovom prigodom ravnala s. Mirijam Kolar koja djeluje u župi Ljubunčić.

Na koncu mise župnik se zahvalio svima koji su doprinijeli svečanosti proslave patrona župe, kao i nazočnim svećenicima, koji su ispovjedili veliko mnoštvo vjernika te sudjelovali na sv. Misi: fra Miljenku Petričeviću, župniku iz Bile i dekanu livanjskog dekanata, don Vitomiru Zečeviću, salezijancu, koji djeluje u Belom Manastiru, te vlč. Marku Stojčiću, župniku iz Lištana.

Posebnu zahvalu uputio je biskupu mons. Majiću, komu su u ime župe dvoje mladih župljana Ivana i Kristijan Teklić, obučeni u tradicionalne nošnje ovoga kraja, uručili košaru s domaćim proizvodima te knjigu „Povratak korijenima župe Odžak-Ćaić i Lištani“.

TABB