IzdvajamoVijesti 2024. godina

Svečano proslavljen Patron župe u Ravskoj – rođenje sv. Ivana Krstitelja

U ponedjeljak, 24. lipnja 2024. župa Ravska je proslavila svetkovinu rođenja sv. Ivana Krstitelja, svoga nebeskog Zaštitnika. Svečano Misno slavlje u crkvenom dvorištu je predslavio mons. Željko Majić, biskup banjolučki. U koncelebraciji su bili: dr. sc. fra Ivo Pavić, župnik u Šurkovcu te domaći župnik mr. sc. don Zlatko Matić. Na Misi je sudjelovalo oko 600 vjernika.

U nadahnutoj homiliji biskup Željko je približio život sv. Ivana kroz tri konkretne poruke za život današnjih vjernika. Prva poruka koju je biskup Željko „iščitao“ iz života sv. Ivana je molitva. Usrdan molitva svetih roditelja sv. Ivana, Zaharije i Elizabete je dala izuzetan blagoslov, čudo, dijete. Biskup je pozvao nazočne mlade koji se spremaju biti roditelji da se usude moliti pa da i „izazovu“ milost Božju svojom molitvom, naglasivši da Bog daruje svoju milost onima koji je iskreno i usrdno traže. Citirao je riječi hrvatskih biskupa sa susreta u Ninu 1979 godine ponovivši da smo hrvatska katolička obitelj ako ispunjavamo slijedeći preduvjet, a to je: „Hrvatska katolička obitelj dnevno moli i nedjeljom slavi misu“. Ako toga nema, onda nema ni katoličke obitelji!

Druga poruka svetog Ivana koju je biskup naglasio jest: Ići ruku pod ruku s Isusom kroz život. Svojim životom, riječima i djelima pokazivati na Isusa, kao što to možemo vidjeti na liku sv. Ivana koji prstom pokazuje na Isusa. Dovoditi druge Isusu kao što je to činio sv. Ivan.

Citirajući sv. Ivana riječima koje je uputio Isusu: “Nisam dostojan odriješiti mu remenja na obući“, biskup Željko je istaknuo i treću poruku koju trebamo živjeti a to je poniznost. Svaki ostvareni uspjeh ne pripisivati sebi nego Bogu, koji nam sve daruje. Bog se poniznima daruje, a ne oholima zaključio je biskup.

Na kraju Misnog slavlja vlč. Matić je zahvalio svim hodočasnicima na njihovom sudjelovanju i solidarnosti sa župljanima Ravske, a domaćim župljanima na pomoći u organizaciji patrona te najavio za nadolazeću nedjelju sportsko druženje za svu djecu uzrasta osnovne škole.

Patronu je prethodila „Misa uočnica“ koju je predslavio domaći župnik.

Nakon Mise je uslijedila zajednička okrepa i druženje za sve prisutne.

Župa Ravska